Ponurá patová situácia krútiaca sa v rytme boja o titul v ťažkej váhe v jednej z najdlhšie trvajúcich bitiek vojny kontrastuje s ukrajinskou stratégiou na iných miestach frontovej línie. Ukrajinci inde slávili úspech tým, že sa vyhýbali priamym stretom a namiesto toho sa spoliehali na rýchle manévre, strategické zahmlievanie a západné zbrane s dlhým dostrelom, aby si vynútili ruský ústup.
VIDEO: Hrôza vojny. Ako vyzerá Rusmi obliehaný BachmutTentoraz tu však žiadne váhanie poznať nie je. Podľa niektorých analytikov to strategicky dáva zmysel, pretože nové vyhodnotenia naznačujú, že vražedné mestské boje z minulého leta boli menej nezmyselné, ako sa vtedy zdalo. Oslabili ruskú armádu pred dvoma úspešnými ukrajinskými protiofenzívami, pri Charkove na severe a Chersone na juhu, ktoré uštedrili Rusku prezidenta Vladimira Putina dve z najviac zahanbujúcich porážok.
„Množstvo spotrebovanej munície a utrpené straty spôsobili, že ruská armáda zlyhala,“ povedal analytik Rob Lee z ústavu Foreign Policy Research Institute. Či Bachmut zohrá podobnú úlohu pred očakávanými jarnými ofenzívami ukrajinských síl, závisí podľa neho od mnohých premenných, vrátane toho, koľko vojakov môže Rusko poslať do boja po jesennej mobilizácii. Vysoký predstaviteľ americkej armády v pondelok v Pentagone opísal boj v Bachmute a jeho okolí ako „naozaj krutý a divoký“.
Čítajte viac Boj o Soledar: Putinovi neprekáža ani Pyrrhovo víťazstvoStrategická hodnota Bachmutu je sporná, ale má symbolický význam pre obe strany. Pre Rusko by jeho dobytie znamenalo najvýznamnejší úspech za posledné mesiace. Dlhá bitka a ťažké straty premenili Bachmut v očiach Ukrajiny na národný symbol odporu. Zelenskyj sa o meste zmienil vo vystúpení pred americkým Kongresom minulý mesiac a odovzdal predsedníčke Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej ukrajinskú vlajku s podpismi vojakov, ktorí v Bachmute bojujú.
VIDEO: Neuveriteľné ovácie. Takto vstúpil Zelenskyj na pôdu Kongresu USAPožiadavka udržať Bachmut so sebou však nesie určité riziká, varujú analytici s tým, že by tento cieľ mohol prípadne zatemniť vojenský úsudok a oddialiť ústup, ak by sa stal nevyhnutným.
Rozbité, bahnité polia na východnom okraji mesta pripomínajú prvú svetovú vojnu: Krátery po granátoch sú všadeprítomné a ukrajinskí vojaci sa často sťažujú na zápach z rozkladajúcich sa tiel mŕtvych ruských vojakov.
VIDEO: Ukrajinskí delostrelci zničili ruské pozície v Donecku„Vyzerá to, ako pri Verdune v prvej svetovej vojne. Každá strana sa snaží vykrvácať tú druhú,“ povedal generálporučík Frederick B. Hodges, ktorý býval veliteľom amerických síl v Európe, o bitke o Bachmut, ktorá pokračuje šiesty mesiac. Pred vojnou malo mesto asi 100 000 obyvateľov, z ktorých teraz na mieste zostalo asi 7 000.
Bitka v Bachmute mala dve fázy: do prvých zhruba 100 dní bola zapojená ruská pravidelná armáda, neskôr súkromná žoldnierska spoločnosť Vagnerova skupina, ktorá do svojich radov verbuje aj trestancov. Druhá fáza bola krvavejšia, pretože majiteľ spoločnosti Jevgenij Prigožin, ktorý je blízkym spolupracovníkom prezidenta Vladimira Putina, vyskúšal novú taktiku, aby dosiahol víťazstvo v Bachmute, a posilnil tak svoju politickú pozíciu. Ukrajinskí vojaci hovorili o útokoch ľudských vĺn.
Ukrajinský plukovník v zálohe a komentátor Serhij Hrabskyj hovorí, že boje o Bachmut majú „úplne inú povahu“. Ukrajina podľa neho pokračuje v obrane mesta sčasti aj preto, že „ruské straty sú pre nás dôležité“.