Obe krajiny nahlásili Bruselu, že zmrazili majetok ruských subjektov v hodnote niekoľkých stoviek tisíc eur, čo je najmenej v celej dvadsaťsedmičke. Atény aj Valletta kritiku odmietajú.
Podľa dokumentu Európskej komisie Malta zmrazila ruským subjektom mimo ruskej centrálnej banky majetok v hodnote 147-tisíc eur. V prípade Grécka hodnota zablokovaného majetku predstavuje 212-tisíc eur.
Celkom únijné štáty zmrazili na základe sankcií vyhlásených kvôli ruskej vojne na Ukrajine ruským občanom a firmám majetok za zhruba 20,3 miliardy eur. V takmer každej únijnej krajine bola hodnota zmrazeného majetku viac ako jeden milión eur. Osem krajín, medzi ktorými sú Nemecko, Luxembursko, Belgicko, Taliansko či Rakúsko, zmrazili majetok v hodnote vyššej ako jednej miliardy eur.
„Je to trochu prekvapivé,“ povedal k údajom Malty a Grécka nemenovaný únijný činiteľ. Podľa neho buď v menovaných krajinách nie je toľko ruských investícií, alebo Grécko a Malta „nerobia svoju prácu“. Napríklad Malta v minulosti lákala bohatých ľudí z Ruska a Bieloruska na možnosť získať pas v prípade vysokých investícií v ostrovnej krajine.
Atény a Valletta kritiku, že neuplatňujú sankcie dostatočne dôsledne, odmietajú. Malta tvrdí, že zmrazila majetok vo výške 222-tisíc eur a pomáhala ďalším únijným štátom nájsť a zabezpečiť majetok subjektov na sankčných zoznamoch. „Grécke investičné prostredie nie je priaznivé pre príchod ruského kapitálu a firiem,“ uviedol predstaviteľ gréckej vlády. Podľa neho sa gréckym úradom nepodarilo zistiť žiadny ďalší majetok ako ten, ktorý nahlásili orgánom Únie.
EÚ a členské štáty zmrazili aj majetok ruskej centrálnej banky vo výške zhruba 300 miliárd eur. Úrady uvažujú o tom, že by majetok zabavili a použili ho na obnovu Ukrajiny.