Obžalovali muža podozrivého z vraždy japonského expremiéra Abeho

Japonská prokuratúra vzniesla obžalobu voči mužovi podozrivému z vraždy bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Informovala o tom v piatok agentúra AP s odvolaním sa na japonské médiá.

13.01.2023 15:41
japonsko Abe Tecuja Jamagami Foto:
Tecuja Jamagami, podozrivý z vraždy bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho, prichádza na policajnú stanicu v meste Nara. 10. január 2023.
debata

Tecuja Jamagami 8. júla z podomácky vyrobenej zbrane dvakrát odzadu vystrelil na Abeho počas predvolebného prejavu. Expremiér vážnym zraneniam a veľkej strate krvi neskôr podľahol. Jamagami útočil v meste Nara počas kampane pred voľbami do hornej komory japonského parlamentu.

Útočníka polícia zadržala priamo na mieste. Podľa psychiatrického posudku z väzenského centra v meste Osaka, ktorý dokončili v utorok, je spôsobilý absolvovať súdny proces. Jamagami (42) je tiež obvinený z porušenia zákona o kontrole držby zbraní.

Jamagami vypovedal, že Abeho si ako terč útoku vybral pre napojenie premiéra na Cirkev zjednotenia. Voči nej cítil odpor pre dary, ktoré jej poskytla jeho matka a spôsobili rodinný bankrot.

Abe nebol členom tejto cirkvi, ale v minulosti vystúpil na zhromaždení ktoré jej členovia organizovali.

Vražda expremiéra tiež viedla k neočakávanému odhaleniu úzkych väzieb medzi Cirkvou zjednotenia a mnohými konzervatívnymi zákonodarcami. Verejnosť v Japonsku to rozhnevalo a spôsobilo prudký pokles popularity vlády premiéra Fumia Kišidu.

Šinzó Abe Čítajte viac Pôvodným terčom nemal byť expremiér Šinzó Abe, ale vodca náboženskej skupiny
debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #Šinzo Abe