Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na čínske úrady, ktoré v uplynulých dňoch čelili kritike, že nedostatočne informujú o vlne nákazy, ktoré sa 1,4 miliardovou krajinou v posledných týždňoch šíria. Ako poznamenáva agentúra AP, je možné, že ďalší ľudia chorobe podľahli doma.
Vo zverejnenej štatistike je 5 503 úmrtí označených ako priamy dôsledok covidu-19 a ďalších 54 435 úmrtí ako dôsledok kombinácie tejto infekcie s ďalšími ochoreniami.

Predstavitelia čínskeho zdravotníctva dnes tiež uviedli, že vlna covidu-19 v krajine už dosiahla vrchol. Počet ľudí, ktorí prichádzajú s covidom-19 a horúčkou do nemocníc a na pohotovosti, podľa nich klesá ako v mestách, tak na dedinách.
Druhý mesiac voľnejších pravidiel
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v týždni uviedla, že zatiaľ nemá dáta, ktoré by potvrdzovali tvrdenie, že vlna nákazy už v niektorých častiach Číny opadá. Uviedla tiež, že najľudnatejšia svetová krajina informuje o výrazne menej úmrtiach na Covid-19, než zodpovedá skutočnosti.
Čínska vláda prestala o štatistikách súvisiacich s covidom-19 informovať začiatkom decembra krátko po tom, čo úplne zmenila svoju protipandemickú stratégiu.

Peking kvôli koronavírusu, ktorý sa začal šíriť práve z Číny, dlho presadzoval politiku takzvanej nulovej tolerancie as ňou súvisiace prísne opatrenia. Tá však vlani v novembri vyvolala na čínske pomery rozsiahle protesty v uliciach, pri ktorých niektorí dokonca požadovali odstúpenie prezidenta Si Ťin-pchinga. Úrady nakoniec v decembri aj pod týmto tlakom otočili a opatrenia zásadne uvoľnili.
Odvtedy sa koronavírus v Číne veľmi rýchlo šíri. Podľa neoficiálnych údajov, na ktoré sa odvolávala agentúra DPA, sa ním napríklad len za prvé tri decembrové týždne nakazilo 250 miliónov Číňanov.