Lavrov prirovnal USA k Hitlerovi a Napoleonovi. Ich cieľom je podľa neho konečné riešenie ruskej otázky

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov dnes obvinil Spojené štáty a európske krajiny, že na Ukrajine vedú vojnu proti Rusku.

18.01.2023 10:20, aktualizované: 11:25
Sergej Lavrov Foto: ,
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
debata (267)

Konflikt vo východoeurópskej krajine je výsledkom amerických príprav na hybridnú vojnu proti Moskve, uviedol minister zahraničia na výročnej tlačovej konferencii, kde hodnotí výsledky ruskej diplomacie v uplynulom roku.

„Spojené štáty prostredníctvom Ukrajiny vedú zástupnú vojnu proti našej krajine s jedinou úlohou: konečné riešenie ruskej otázky,“ povedal Lavrov. Americké vedenie prirovnal k nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi a francúzskemu cisárovi Napoleonovi, ktorí sa kedysi tiež o podrobenie Ruska pokúsili.

Šéf ruskej diplomacie tiež uviedol, že Moskva zatiaľ od Kyjeva nedostala žiadne seriózne návrhy na mierové riešenie konfliktu, a znovu vyjadril obavy o bezpečnosť Ruska. NATO vyzval, aby z Ukrajiny a ďalších krajín v blízkosti ruských hraníc odstránilo svoju „vojenskú infraštruktúru“. Severoatlantická aliancia kvôli ruskej invázii posilnila obranu najmä v členských štátoch na svojom východnom krídle a žiadosť o členstvo vlani v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine podali Švédsko a Fínsko.

"Musíme vyvodiť závery zo vstupu Fínska a Švédska do NATO. Ak k nemu dôjde, na našej strane hranice prijmeme príslušné vojensko-technické opatrenia, "uviedol podľa agentúry TASS Lavrov. Rusko s Fínskom zdieľa hranicu s dĺžkou 1300 kilometrov.

Ruské vojská vlani 24. februára vtrhli na Ukrajinu, čím začal najväčší pozemný konflikt v Európe od konca druhej svetovej vojny. Lavrov a ďalší najvyšší ruskí predstavitelia opakovane kritizujú Západ, ktorý Kyjevu poskytuje finančnú, humanitárnu aj vojenskú pomoc.

Mierové rokovania medzi oboma krajinami uviazli na mŕtvom bode už vlani na jar. Kyjev opakovane trvá na tom, že rozhovory podmienia obnovením svojej územnej celistvosti v medzinárodne uznávaných hraniciach, teda vrátane Krymského polostrova, ktorý Rusko anektovalo už na jar 2014, a tej časti Donbasu, ktorú Rusi posledných osem rokov ovládali prostredníctvom proruských separatistov. Moskva tieto podmienky odmieta.

„Budeme pripravení na vážne ponuky,“ povedal Lavrov. Doterajšie návrhy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského označil za „absurdné“, najmä desaťbodový mierový plán, ktorý ukrajinská hlava štátu predstavila vlani v novembri. Hovorí sa v ňom o stiahnutí ruských jednotiek z celého ukrajinského územia alebo o zriadení špeciálneho vojnového tribunálu, ktorý by súdil zločiny, ktorých sa Rusi na Ukrajine dopúšťajú.

267 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Európa #Sergej Lavrov #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy