Nie, určite nie. Ak by Poliakov napadli, Babiš by vojakov na pomoc nevyslal

Kandidát na českého prezidenta Andrej Babiš v predvolebnej debate Českej televízie v nedeľu povedal, že ak by potenciálne došlo k napadnutiu Poľska či pobaltských krajín, nevyslal by na pomoc vojenské jednotky. Po skončení debaty však na sociálnej sieti Twitter napísal, že by článok 5 Severoatlantickej zmluvy dodržal a pomoc by poskytol.

, 23.01.2023 06:17
Andrej Babiš Foto: ,
Andrej Babiš
debata (258)

Na otázku, či by malo Česko poslať vojakov na pomoc, ak by došlo k napadnutiu Poľska či pobaltských krajín, český expremiér reagoval, že je to „čisto teória“. Na opakovanú otázku moderátora potom odpovedal zamietavo. „Nie, určite nie. Ja chcem mier, ja nechcem vojnu. A v žiadnom prípade by som neposielal naše deti a deti našich žien do vojny,“ povedal Babiš.

„Pán Babiš žije asi v inom svete. My sme sa stali členmi NATO, aby sme zaistili mier, pretože je to najsilnejšia obranná organizácia. Kedykoľvek je niekto napadnutý, ostatní mu prídu na pomoc,“ reagoval na to jeho súper Petr Pavel.

Po skončení debaty sa však Babiš opravil. Na sociálnej sieti Twitter napísal, že by pomoc poskytol. „V dueli Českej televízie som vôbec nechcel odpovedať na hypotetickú otázku o napadnutí Poľska alebo Pobaltia. Som presvedčený, že sa to nestane a nechcem to vôbec pripúšťať,“ uviedol bývalý predseda českej vlády. Je podľa neho zodpovednosťou svetových politikov, aby vojne zabránili. „Ak by ale došlo k reálnemu napadnutiu, pochopiteľne by som dodržal článok päť. O tom nie je debata,“ dodal Babiš.

Česká ministerka obrany Jana Černochová neskôr pre Seznam Zprávy uviedla, že sa jej nechce veriť, že by bývalý predseda vlády nepoznal obsah zmluvy o kolektívnej obrane. „Zdvorilo prosím našich zahraničných partnerov, aby momentálne výroky pána Babiša brali ako kampaň a vnímali vyhrotenú atmosféru v našej krajine pred prezidentskou voľbou,“ povedala ministerka a dodala, že Česko je pevnou súčasťou NATO.

Babišove slová nahnevali Poliakov

Poľské médiá aj užívateľov twitteru zaskočili tvrdenia kandidáta na českého prezidenta Andreja Babiša, že by v prípade útoku na Poľsko alebo pobaltské krajiny českých vojakov na pomoc určite neposlal.

„Prekvapujúce slová kandidáta na českého prezidenta“, uviedol svoju správu o nedeľňajšej debate internetový portál Poľského rozhlasu. Uvádza tiež, že Babišov protikandidát, bývalý šéf Vojenského výboru NATO Peter Pavel vysvetlil, že na základe piateho článku Severoatlantickej zmluvy by bolo povinnosťou Česka podieľať sa na obrane spojenca. Pripomenul, že ak je Česko členom takejto organizácie, nevyužíva len kolektívnu obranu, ale tiež niečím prispieva. „Spoločný postup v prípade útoku na inú krajinu je našou povinnosťou,“ pripomenul poľský rozhlas Pavlove slová.

„A čo spojenecké povinnosti vyplývajúce z členstva v NATO?,“ pozastavuje sa nad Babišovým vyhlásením konzervatívny portál nezaležna.pl. „Babiš sa znovu dostáva u Poliakov do nemilosti,“ napísal portál businessinsider.pl a Babiša označil za „osobnosť plnú kontroverzií“. Pripomenul tiež, že v minulosti sa tento politik vyjadril vulgárne o poľských potravinách.

Babiš svoje slová z televíznej debaty neskôr na sociálnych sieťach korigoval s tým, že by záväzky v prípade napadnutia spojeneckej krajiny „pochopiteľne dodržal“.

Poľské médiá si všímajú tiež to, že Babiš sa rozhodol, že sa debaty zúčastní, až na poslednú chvíľu. Citujú správu agentúry PAP, ktorá spomenula Babišovo vysvetlenie, že názor zmenil po tom, ako pri nedeľňajšej omši za vlasť počul v kázni slová o pravde, láske a spravodlivosti.

Článok 5 Severoatlantickej zmluvy stanovuje, že ozbrojený útok proti jednej alebo viacerým členským krajinám bude považovaný za útok proti všetkým. V takom prípade majú členské krajiny NATO vykonať takú akciu, ktorú budú považovať za nutnú, vrátane použitia ozbrojenej sily. Česko sa stalo členom Severoatlantickej aliancie v roku 1999.

258 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Andrej Babiš #Petr Pavel
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy