Prigožin varoval žoldnierov, že bitka o Stalingrad bola oproti Soledaru ľahká

Šéf ruskej súkromnej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin varoval naverbovaných žoldnierov, že boje, do ktorých sa čoskoro zapoja v meste Soledar na východe Ukrajiny, budú brutálne. V pondelok o tom informoval portál britskej televízie Sky News.

23.01.2023 09:38
debata (83)

Vojaci Vagnerovej skupiny viedli intenzívne boje v snahe ovládnuť toto ukrajinské mesto so soľnými baňami, pričom Rusko tvrdí, že jeho jednotky už Soledar obsadili. Ukrajina však trvá na tom, že boje o mesto, počas ktorých obe strany utrpeli ťažké straty, naďalej pokračujú.

Na najnovšie uniknutom videu počuť, ako Prigožin hovorí naverbovaným bojovníkom, že bitka o Stalingrad bola v porovnaní so Soledarom iba „odpočinkom“.

Porážka armády nacistického Nemecka sovietskou Červenou armádou v Stalingrade vo februári 1943 znamenala obrat v priebehu druhej svetovej vojny a sprevádzali ju kruté pouličné boje zblízka. Išlo o najkrvavejšiu bitku druhej svetovej vojny a jednu z najkrvavejších v dejinách vojen – podľa odhadov o život prišli dva milióny ľudí.

Obsadenie malého mesta Soledar by zlepšilo pozíciu ruských jednotiek pri ich postupe k neďalekému dopravnému uzlu Bachmut, o dobytie ktorého sa Moskva usiluje už vyše päť mesiacov, uviedla AFP v skoršej správe.

83 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin