Zeman: ČR by pomohla napadnutému členovi NATO. Duda: Babiša sa mali spýtať na SR

Český prezident Miloš Zeman považuje za úplne samozrejmé, že v prípade napadnutia akéhokoľvek členského štátu Severoatlantickej aliancie by Česko dodržalo svoje záväzky a svojim spojencom by pomoc poskytlo. Povedal to v utorok po stretnutí s poľským prezidentom Andrzejom Dudom, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

24.01.2023 19:10
babiš Foto: ,
Andrej Babiš.
debata (21)

Zeman tým reagoval na vyhlásenie expremiéra a prezidentského kandidáta Andreja Babiša v predvolebnej diskusii, že v prípade napadnutia Poľska či pobaltských krajín by tam ako prezident nevyslal vojakov. Po skončení diskusie však na sociálnej sieti uviedol, že by článok 5 Severoatlantickej zmluvy o kolektívnej obrane dodržal.

Andrej Babiš Čítajte viac Nie, určite nie. Ak by Poliakov napadli, Babiš by vojakov na pomoc nevyslal

Zeman podotkol, že v Česku prebieha volebná kampaň, čo je podľa neho „občianska vojna svojho druhu“. Niektoré vyhlásenia, ktoré môžu byť vytrhnuté z kontextu, pôsobia podľa českého prezidenta ako rozbuška. Predvolebnú atmosféru v Česku označil za džungľu. „Nie je dobré podliehať predvolebnej hystérii a jednotlivé výroky vytrhávať z kontextu,“ dodal.

Andrej Babis portret Čítajte viac Babiš sa už na verejnosti v kampani neukáže. Má obavy o svoju bezpečnosť

Pripomenul však, že Babiš otázku pomoci Poľsku označil za hypotetickú. „Ešte pred rokom by som ja sám označil za hypotetickú otázku o pomoci Ukrajine,“ zdôraznil Zeman. Ruský útok na Ukrajinu podľa neho nikto neočakával a napriek tomu k nemu došlo. Na druhej strane to ale podľa Zemana bola Babišova vláda, ktorá potvrdila rozmiestnenie českých jednotiek v pobaltských krajinách.

Poľský prezident Andrzej Duda k Babišovým výrokom uviedol, že síce išlo o teoretickú situáciu, článok 5 Severoatlantickej zmluvy je však veľmi praktický. „Otázka položená jednému z kandidátov nebola úplne múdra. Možno sa ho mali spýtať, čo by urobil, ak by zaútočili na Slovensko,“ povedal poľský prezident s odkazom na slovenský pôvod českého expremiéra.

Utorková schôdzka najvyšších predstaviteľov ČR a Poľska v českom prihraničnom meste Náchod sa konala v rámci Zemanových rozlúčkových stretnutí na konci jeho druhého mandátu. Ako podotkol Zeman, išlo o jeho dvanáste prezidentské stretnutie s Dudom.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Babiš #Miloš Zeman #Andrzej Duda
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy