Vedci upozornili na blízky prelet asteroidu a posunuli ručičku Hodín súdneho dňa

Vo vedeckom svete sa v uplynulom týždni udialo niekoľko zaujímavých vecí. Vedci namerali najvyššie teploty v Grónsku za uplynulé tisícročie, posunuli ručičku Hodín súdneho dňa a upozornili na asteroid, ktorý preletel okolo Zeme.

27.01.2023 11:54
Hodiny súdneho dňa / Doomsday Clock / Foto: ,
Hodiny súdneho dňa (Doomsday Clock)
debata

Teploty v niektorých častiach Grónska sú najvyššie za uplynulých tisíc rokov. Vyplýva to z výsledkov štúdie Kodanskej univerzity, ktorá rekonštruovala klimatické podmienky v Grónsku.

Vrtmi do ľadovcov vedci získali vzorky ľadu spred niekoľkých storočí a na ich základe zistili teplotné pomery v Grónsku od roku 1000 do roku 2011. Štúdia ukazuje, že otepľovanie v Grónsku od roku 2001 do 2011 „takmer s istotou prekračuje rozsah predindustriálnej teplotnej variability v minulom tisícročí“. Teploty boli v priemere o 1,5 stupňa Celzia vyššie ako v 20. storočí.

Ručička symbolických Hodín súdneho dňa (Doomsday Clock), ktoré ukazujú, ako blízko je Zem k úplnému zničeniu, sa posunula a od polnoci ju delí 90 sekúnd. Túto informáciu zverejnil akademický žurnál Bulletin of the Atomic Scientists na základe rozhodnutia vedeckej rady, v ktorej je aj desať laureátov Nobelovej ceny.

Na zmenu časového údaju mali vplyv aj pretrvávajúce hrozby v podobe klimatickej krízy a rozpadu globálnych noriem a inštitúcií potrebných na zmiernenie rizík spojených s pokročilými technológiami a biologickými hrozbami, ako je napríklad i koronavírus.

Okolo Zeme preletel v noci na piatok asteroid veľkosti dodávkového automobilu. Podľa americkej Národnej agentúry pre letectvo a vesmír (NASA) išlo o najbližší zaznamenaný prelet asteroidu okolo planéty Zem vôbec.

Vesmírne teleso s označením 2023 BU sa najbližšie k Zemi dostalo o 01.27 SEČ, keď preletelo nad najjužnejšou časťou Južnej Ameriky vo výške 3 600 kilometrov. O existencii asteroidu ako prvý informoval amatérsky astronóm Gennadij Borisov z observatória Margo na Kryme.

debata chyba
Viac na túto tému: #Doomsday Clock #Hodiny súdneho dňa
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy