Predsedníčka českej snemovne telefonovala na Taiwan, v marci tam vycestuje

Predsedníčka českej Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová sa v stredu prostredníctvom videohovoru spojila s ministrom zahraničných vecí Taiwanu Wu Čao-siem. Hovorili o jej ceste na Taiwan, ktorá by sa mala uskutočniť koncom marca. Spravodajkyňu TASR v Prahe o tom informoval hovorca predsedníčky dolnej komory českého parlamentu Martin Churavý.

01.02.2023 11:15
Markéta Pekarová Adamová Foto: ,
Markéta Pekarová Adamová
debata (6)

„Pána ministra som ubezpečila, že systematická podpora partnerov, ktorí dodržiavajú ľudské práva a ctia si princípy liberálnej demokracie, patrí medzi priority našej parlamentnej diplomacie,“ komentovala obsah rozhovoru Pekarová Adamová.

„Som veľmi rada, že v tom po dlhých rokoch poznamenaných vzájomnou nekoordinovanosťou budú konečne všetci ústavní činitelia opäť zajedno,“ doplnila. Narážala tým na fakt, že český prezident Miloš Zeman zastával počas výkonu funkcie prezidenta odlišné postoje v zahraničnej politike než vláda či parlament.

Na ceste na Taiwan má Pekarovú Adamovú sprevádzať početná podnikateľská delegácia či zástupcovia vedecko-výskumných a vzdelávacích inštitúcií.

Podobnú cestu na ostrov už absolvoval aj predseda Senátu Miloš Vystrčil v roku 2020. Proti nej bol okrem Miloša Zemana aj vtedajší premiér Andrej Babiš.

S Taiwanom sa už kontaktoval aj novozvolený český prezident Petr Pavel. S prezidentkou Cchaj Jing-wen hovoril telefonicky v pondelok, len dva dni po svojom zvolení za prezidenta. Zhodli sa vraj na spoločných hodnotách, pričom Pavel dodal, že by sa s najvyššou predstaviteľkou Taiwanu rád stretol aj osobne.

petr pavel Čítajte viac Čína ostro odsúdila Pavlov telefonát s taiwanskou prezidentkou
6 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Taiwan #Markéta Pekarová Adamová