Čína vyzýva predsedníčku českej snemovne, aby zrušila cestu na Taiwan

Čína vo štvrtok označila plánovanú cestu predsedníčky Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéty Pekarovej Adamovej na Taiwan za chybné rozhodnutie a vyzvala na jej zrušenie, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

02.02.2023 11:06 , aktualizované: 11:32
Markéta Pekarová Adamová Foto: ,
Predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová.
debata (19)

„Čína je rezolútne proti tomu, aby sa štáty, s ktorými má diplomatické styky, oficiálne kontaktovali s Taiwanom. Vyzývame príslušné strany, aby toto svoje nesprávne rozhodnutie zrušili,“ povedala na pravidelnom tlačovom brífingu hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning, ktorú citovala agentúra Reuters.

Predsedníčka českej Snemovne sa však k takémuto kroku nechystá. „Reakcia Pekingu ma neprekvapila, ale naše hodnoty meniť nebudeme. Na cestu sa teším,“ napísala na sociálnej sieti Twitter. Návšteva Taiwanu je podľa nej v záujme ČR a nadväzuje na predchádzajúce osobné kontakty parlamentných delegácií. V roku 2020 bol na Taiwane predseda českého Senátu Miloš Vystrčil a návštevu mu vlani v júli opätoval šéf taiwanského parlamentu Jou Si-kchun.

„Cieľom je najmä prehĺbenie ekonomickej spolupráce,“ spresnila dôvod svojej plánovanej cesty predsedníčka Snemovne.

Markéta Pekarová Adamová Čítajte viac Predsedníčka českej snemovne telefonovala na Taiwan, v marci tam vycestuje

Pekarová Adamová o detailoch svojej plánovanej marcovej cesty na Taiwan hovorila v stredu prostredníctvom videohovoru s tamojším ministrom zahraničných vecí Wu Čao-siem. Sprevádzať by ju mala početná podnikateľská delegácia a tiež zástupcovia vedecko-výskumných a vzdelávacích inštitúcií.

Čína tento týždeň odsúdila aj telefonát novozvoleného českého prezidenta Petra Pavla s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Pavel povedal Cchaj, že by sa s ňou rád stretol aj osobne. Telefonát podľa hovorkyne čínskeho rezortu diplomacie prekročil „červenú čiaru“ Číny. Osobne prišiel na české ministerstvo zahraničných vecí vyjadriť ostrý protest aj čínsky veľvyslanec Feng Piao.

Taiwan má od roku 1949 svoju vlastnú nezávislú vládu, Čína ho však naďalej považuje za súčasť svojho územia. Nezávislosť Taiwanu uznáva vo svete iba niekoľko prevažne malých štátov, predovšetkým v Strednej Amerike a Oceánii.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Taiwan #Markéta Pekarová Adamová