Poľský prezident je pripravený postaviť železnú oponu

Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil, že je pripravený postaviť železnú oponu až do mrakov, ak za východnou hranicou bude agresívny štát prahnúci zabíjať a zotročovať svojich susedov. Urobil tak v narážke Rusko, ktoré takmer pred rokom napadlo Ukrajinu, informovala agentúra PAP. Duda sa v Rige so svojím lotyšským náprotivkom Egilsom Levitsom zúčastnil debaty s expertmi venovanej bezpečnostným otázkam.

, 02.02.2023 14:30
Andrzej Duda Foto: ,
Poľský prezident Andrzej Duda.
debata (28)

Duda zároveň zdôraznil, že Poľsko vynaloží všetko úsilie na to, aby v Európe nevypukla regionálna vojna.

Podotkol, že Poľsko na odradenie od agresie posilňuje svoj vojenský potenciál a zvyšuje svoje výdavky na obranu. Spresnil, že nedávno prekročili dve percentá HDP a v roku 2023 to bude pravdepodobne na úrovni štyroch percent.

Ocenil, že poľská verejnosť tieto kroky vedenia štátu pochopila, pričom uviedol, že „Poliaci nechcú mať u seba doma ruský svet“. Zároveň vyjadril presvedčenie, že aj vďaka tomu, že Poľsko je súčasťou aliancie NATO, dokáže odolať všetkým snahám „zotročiť nás a vnútiť nám cudziu moc.“

Oleksij Reznikov Čítajte viac Reznikov: Rusi do novej ofenzívy vrhnú polmiliónovú armádu

Duda vo svojom príhovore zdôraznil, že invázia ruskej armády na územie Ukrajiny, ku ktorej došlo pred necelým rokom, viedla k rozhodujúcej zmene vnímania sveta mnohými ľuďmi, predovšetkým z hľadiska bezpečnosti a budúcnosti.

Vyhlásil, že pobaltské štáty, ktoré majú podobné historické skúsenosti s ruskou hegemóniou ako Poľsko v minulom storočí, varovali svet, že pád komunizmu v Rusku a rozpad Sovietskeho zväzu neznamená, „že Rusko so svojou tradičnou veľkoruskou mentalitou zmizlo z povrchu zemského, že odišlo a už sa nikdy neobnoví“.

Podľa Dudu „sme v skutočnosti svedkami jeho vzkriesenia, výbuchu ruského imperiálneho komplexu, ktorý vyústil do agresie voči našej časti Európy.“

Duda si podľa svojich slov myslí, že ruské vedenie na čele s prezidentom Vladimirom Putinom sa snaží obnoviť vplyv cárskeho impéria.

Lavrov Čítajte viac Lavrov opäť obvinil Západ za podporu Kyjeva a kriesenie nacizmu

Vo svojom prejave Duda tiež poznamenal, že Rusko svojím konaním v poslednom čase ukázalo zvyšku sveta, že „všetky rozprávky o konci dejín a príbehy o tom, že v Európe raz a navždy zavládne mier a pokoj, boli absolútne nesplniteľným snom“.

Pripomenul, že Poľsko a Lotyšsko sa postavili proti ruskej invázii na Ukrajinu, a ubezpečil, že sú pripravené urobiť všetko pre to, aby sa konflikt nedostal aj na ich územie. „Sme proti vojne, urobíme všetko pre to, aby v našich krajinách nebola vojna,“ povedal Duda.

Prezidenti Lotyšska a Poľska sa v Rige zúčastnili na stretnutí expertov venovanom aktuálnym bezpečnostným výzvam, dodala agentúra PAP.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Andrzej Duda #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy