Reznikov nateraz ostáva ukrajinským ministrom obrany

Tento týždeň sa na ukrajinskom ministerstve obrany neodohrajú žiadne personálne zmeny, uviedol na telegrame Davyd Arachamija, šéf poslancov prezidentovej vládnej strany Sluha národa.

05.02.2023 21:33 , aktualizované: 06.02.2023 13:04
Olexij Reznikov Foto: ,
Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov
debata (114)

Oleksij Reznikov zatiaľ zostáva šéfom rezortu, píše v tejto súvislosti spravodajský web RBK-Ukrajina. Arachamija o deň skôr informoval o zmene na čele ministerstva obrany, Reznikova má nahradiť doterajší náčelník vojenskej rozviedky.

„Čakáme na vymenovanie šéfov ministerstva vnútra a Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU). Personálne zmeny v oblasti obrany sa počas tohto týždňa neuskutočnia,“ uviedol Arachamija bez ďalších podrobností. V nedeľu pritom informoval, že Reznikov odíde z rezortu, ktorý nedávno zasiahol korupčný škandál, a mal by sa ujať ministerstva pre strategický priemysel.

O odvolaní Reznikova z čela ministerstva obrany hovorilo podľa ruskej služby BBC aj niekoľko poslancov a v súvislosti s novým vedením rezortu obrany sa hovorilo o doterajšom šéfovi vojenskej rozviedky Kyrylovi Budanovovi. Sám Reznikov podľa ukrajinských médií reagoval na správu, že by mal viesť ministerstvo pre strategický priemysel, s údivom.

V rozhovore pre web Fakty ICTV povedal, že mu prezident ani premiér túto pozíciu neponúkli. A ak by sa tak stalo, odmietol by ju. „Pretože nemám odborné znalosti, ktoré by mi umožnili byť kvalitným ministrom strategického priemyslu. Preto si myslím, že to je chyba,“ uviedol Reznikov.

Ukrajina, vlajka Čítajte viac Viacerí ukrajinskí vládni predstavitelia odstupujú z funkcií v spojitosti s korupciou

V minulých dňoch skončilo vo svojich funkciách okrem iného kvôli korupčným škandálom niekoľko vysoko postavených ukrajinských činiteľov, aféra sa nevyhla ani ministerstvu obrany.

Korupčný škandál v tomto rezorte sa týka bývalého námestníka Vjačeslava Šapovalova, ktorý bol zodpovedný za zásobovanie vojakov potravinami a vybavením a presadzoval pritom podľa vyšetrovateľov uzatváranie nevýhodných zmlúv. Šapovalov to odmietol a aj jeho šéf Reznikov povedal, že išlo o technickú chybu, nie korupciu. V nedeľu ale sľúbil vec prešetriť.

Ak naozaj dôjde k výmene na kľúčovom ministerskom poste, stane sa tak v kritickom období, keď ukrajinskí činitelia očakávajú novú rozsiahlu ruskú ofenzívu.

O tom, v akej fáze sa teraz boje nachádzajú, svedčia aj slová ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, podľa ktorého sú bitky na ukrajinskom Donecku tuhé a situácia veľmi zložitá. Rusko podľa neho zosilňuje tlak, aby odčinilo porážky z minulého roka. „Ale nech je to akokoľvek ťažké a nech je tlak sebaväčší, musíme vydržať… Nemáme inú možnosť, než sa brániť a vyhrať,“ podotkol Zelenskyj.

Oleksij Reznikov Čítajte viac Reznikov: Rusi do novej ofenzívy vrhnú polmiliónovú armádu
114 debata chyba
Viac na túto tému: #Olexij Reznikov