Ukrajinská armáda v posledných mesiacoch pravidelne útočí pomocou amerických raketometov HIMARS či M270 na ruské ciele v okupovanej časti krajiny, vrátane veliteľstiev, muničných skladov či kasární. Podľa jedného z vysoko postavených ukrajinských činiteľov ukrajinské sily takmer nikdy neodpaľujú rakety bez toho, aby od amerických vojakov umiestnených inde v Európe dostali presné súradnice cieľov.
VIDEO: Na čo mieri? Preniknite do myslenia snajpera NATO.
„Kľúčovú úlohu USA“ podľa denníka potvrdil aj vysoko postavený americký predstaviteľ. Podpora pri výbere cieľov má podľa neho slúžiť na to, aby sa dosiahla presnosť a maximálna účinnosť zásahu pri obmedzených zásobách munície. USA pri tejto praxi figurujú výlučne v úlohe poradcov, žiadne útoky neschvaľujú, upozornil.
Vysoko postavený ukrajinský činiteľ opísal procedúru zdieľania informácií tak, že ukrajinská armáda najprv určí ciele, ktoré chce zasiahnuť, a tiež miesto, kde sa majú nachádzať. Tieto údaje sú potom odovzdané americkým partnerom so žiadosťou o presnejšie súradnice. Ak USA tieto súradnice neposkytnú, ukrajinské jednotky v takom prípade nestrieľajú, aby zbytočne neplytvali drahocennou muníciou.
„Ukrajinci sú zodpovední za vyhľadávanie cieľov, určovanie svojich priorít a následné rozhodovanie o tom, ktoré ciele budú napadnuté. USA ciele neschvaľujú ani sa na ich výbere či zapojení nepodieľajú,“ uviedol hovorca Pentagonu Patrick Ryder v reakcii na zistenie denníka.
„Dlhodobo priznávame, že s Ukrajinou zdieľame spravodajské informácie, aby sme jej pomohli pri obrane krajiny pred ruskou agresiou, a postupom času sme optimalizovali spôsob zdieľania informácií tak, aby sme boli schopní podporovať jej požiadavky a procesy výberu cieľov s vyššou rýchlosťou a vo väčšom rozsahu,“ dodal hovorca.
USA sú považované za najdôležitejšieho spojenca Ukrajiny v jej obrane pred ruskou inváziou. Washington v rýchlom slede schválil rôzne veľké balíky vojenskej pomoci vrátane ťažkých zbraní, ako sú raketomety HIMARS. Kyjev opakovane žiada USA o dodávky striel do raketometov HIMARS s predĺženým doletom. Tvrdí, že nimi nemieni zasahovať ciele na ruskom území