Počet obetí presiahol 23-tisíc. Nádej v Turecku a Sýrii však žije. Ľudí našli aj po 104 hodinách

Aj štyri dni po katastrofálnom zemetrasení objavujú tureckí záchranári preživších pod troskami zrútených domov. Napriek pretrvávajúcim mrazivým teplotám sú občas stále počuť zvuky uväznených ľudí, ktorí zúfalo volajú o pomoc, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na turecké médiá. Podľa agentúry Reuters počet obetí katastrofy v Turecku stúpol už na 19 875. V Sýrii si otrasy vyžiadali zatiaľ 3553 životov, celkom je teda v oboch krajinách obetí už vyše 23 000.

10.02.2023 09:17 , aktualizované: 20:07
Turecko zemetrasenie Foto: ,
Záchranári vyťahujú zachránenú ženu spod trosiek zničenej budovy 87-hodín po ničivom zemetrasení v meste Kahramanmaras na juhu Turecka 9. februára 2023.
debata (8)

Českí záchranári v tureckom meste Adiyaman v piatok ráno vyslobodili zo sutín domov zrútených po zemetrasení dvoch preživších. Ďalšiu živú ženu pomohol v troskách nájsť kolegom z iného tímu pes českej kynologickej skupiny, ktorá je na mieste. Novinárom to povedal hovorca českých hasičov Jakub Kozák. Už skôr uviedol, že v noci na dnes český tím dostal zo zrútených domov ďalších 12 obetí pondelkového zemetrasenia, spolu to tak doteraz bolo 20 tiel, z toho 11 detí.

Zničená budova v Antakyi v južnom Turecku.
Mehmet Nasir Duran (67) sedí na stoličke,...
+7Ľudia sa zahrievajú pri ohni v Elbistane, v...

Záchrana niekoľkých živých z trosiek zrútených budov v Turecku zdvihlo v piatok náladu vyčerpaným čatám.

V provincii Kahramanmaraş bola podľa agentúry Anadolu po 92 hodinách od otrasov pôdy zachránená matka s dcérou. Predtým bola v rovnakej oblasti zo sutín vytiahnutá živá päťročná dievčina Mina. "Som taký šťastný, že sme ju našli. V provincii Hatay sa 88 hodín po zemetrasení podarilo zachrániť dvojročnú Fatimu, o dve hodiny neskôr desaťročného chlapca s jeho matkou a po 95 hodinách od zemetrasenia aj sedemročnú Asyu.

V piatok ráno našli záchranári v provincii Diyarbakir matku so synom, ktorí v sutinách prežili dokonca 100 hodín. „Budeme pokračovať, kým si nebudeme istí, že už nikto neprežil,“ citovala hovorcu záchrannej služby stanice TRT World.

Nemeckí záchranári dokonca vytiahli živú ženu z trosiek jej zrúteného domu po 104 hodinách. Ležala tam pod mŕtvym telom svojho manžela, informoval portál britského denníka The Guardian a agentúra AFP. Úspech záchranárov v meste Kirikhan v juhotureckej provincii Hatay vyvolal nadšenie prizerajúcich sa ľudí.

Nemeckí záchranári opatrne položili 40-ročnú Turkyňu Zeynep Kahramanovú na nosidlá a niesli ju ponad rozbité kusy betónu a pokrútený kov.

„Teraz verím na zázraky,“ povedal na mieste Steven Bayer, líder tímu nemeckej neziskovej organizácie Medzinárodné pátranie a záchrana (ISAR). „Vidíte ľudí plakať a objímať sa. Je to obrovská úľava, že táto žena vyviazla z takých podmienok vlastne v dobrom stave. Je to veľmi silná žena,“ dodal. Kahramanová je teraz v stabilizova­nom stave.

Príbehov s dobrým koncom je tak dlho po zemetrasení ale už len málo. Zato počet obetí stále rastie. Podľa tureckého úradu pre riešenie katastrof a mimoriadnych situácií (AFAD) je zranených 74 242 ľudí. Státisíce ľudí prišli v celej oblasti o strechu nad hlavou.

Slovensko poslalo 100-tisíc

Slovensko ako pomoc Turecku a Sýrii poskytlo Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) príspevok vo výške 100 000 eur, informoval dočasne poverený šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer. Ide o historicky prvý slovenský príspevok do Pohotovostného fondu WHO pre mimoriadne situácie.

„Popri tragédii a utrpení, ktoré sa dennodenne odohrávajú kúsok od našich východných hraníc, nesmieme zabúdať ani na nešťastia inde vo svete. Som rád, že aj takouto formou sme pomohli ľuďom v Turecku a v Sýrii, ktorí dennodenne bojujú o prežitie. Pri poskytnutí pomoci sa hrá o každú minútu; sme pripravení pomáhať aj naďalej,“ skonštatoval Káčer.

Turecko / Zemetrasenie / Pátranie / Záchrana / Čítajte viac Slovenskí záchranári našli v troskách aj živých ľudí. Pracujú pri hlbokých mrazoch

O sýrsky zázrak sa postará rodina

Sýrske dievčatko, ktoré sa narodilo v troskách budovy v meste Džindiras na severe Sýrie a dostalo meno Aya, dostalo nový domov u rodiny prastrýka. Aya, čo v arabčine znamená „dar od boha“, prežila zemetrasenie ako jediná z jej priamej rodiny. Jedenásťčlenná rodina prastrýka dievčatka teraz žije v stane, pretože ich dom sa kvôli zemetraseniu tiež zrútil. Tisíce ľudí podľa BBC ponúklo, že novonarodenú Ayu adoptujú.

„Nikomu nedovolím, aby ju adoptoval. Kým sa nevráti jej vzdialená rodina, starám sa o ňu ako o vlastnú,“ uviedol riaditeľ nemocnice Chalid Attíah, kde je Aya zatiaľ v inkubátore. Attíah má len o štyri mesiace staršiu dcéru, ktorú teraz jeho žena dojčí spolu s Ayou. Adopciu Ayi ponúkli tisíce ľudí po tom, čo sa zábery jej záchrany rozšírili na sociálnych sieťach.

Sýria Turecko zemetrasenie obete novorodenec záchrana Čítajte viac Prišla o všetkých a všetko. Sýrsky zázrak bol hodinu od smrti

Aya je podľa agentúry AP jednou z niekoľkých sirôt, ktorých sa v Sýrii ujmú už aj tak zaťažené rodiny, ktoré sa samy vyrovnávajú so stratou domovov a blízkych a takmer 12 rokov trvajúcou občianskou vojnou. „Len desať percent budov je tu dostatočne bezpečných na to, aby sa v nich dalo žiť, zvyšok je neobývateľný,“ uviedol pre agentúru AP prastrýko dievčatka Saláh Badrán. Badránova rodina sa Ayi ujme, len čo bude z nemocnice prepustená.

Zima, hlad a zúfalstvo však trápia státisíce ľudí, ktorí zostali po zemetrasení bez domova. Zemetrasenie nastalo v pondelok po 04.00 h miestneho času, malo magnitúdu 7,8 a bolo najsmrtiacejšie v tomto regióne za celé desaťročia. Oblasť na turecko-sýrskych hraniciach postihlo v pondelok okolo poludnia ďalšie, o niečo slabšie zemetrasenie a nasledovalo aj okolo 650 dotrasov, z nich niekoľko tiež silných.

Sýria, Turecko, zemetrasenie Čítajte viac Počet mŕtvych po zemetrasení v Turecku a Sýrii prekročil 20-tisíc, medzi obeťami je aj Češka

Počtom obetí sa podľa agentúry Reuters toto zemetrasenie stalo siedmou najničivejšou prírodnou katastrofou v tomto storočí. Zomrelo pri ňom viac ľudí ako pri zemetrasení a vlne cunami v Japonsku v roku 2011, pri ktorom bola poškodená aj jadrová elektráreň Fukušima. Navyše nie je vylúčené, že celkový počet obetí prekoná aj zemetrasenie zo susedného Iránu, kde v roku 2003 zahynulo 26.000 ľudí.

turecko, zemetrasenie Čítajte viac Za zemetrasenie je zodpovedné USA a tajné služby. Aj takto konšpirátori spochybňujú tragédiu v Turecku

PKK ohlásila pozastavenie svojich operácii

Strana kurdských pracujúcich (PKK) v noci na piatok oznámila, že po pondelňajšom zemetrasení pozastavuje svoje „operácie“.

„Rozhodli sme sa nepodnikať operácie pod podmienkou, že nezaútočí ani turecký štát,“ uviedol v noci na piatok jeden z piatich zakladajúcich členov Strany kurdských pracujúcich (PKK), Cemil (vysl.: Džemil) Bayik. Jeho vyjadrenia sprostredkovala kurdská tlačová agentúra ANF.

PKK je v Turecku zakázaná a Ankara i jej západní spojenci ju považujú za teroristickú organizáciu.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie v Turecku a Sýrii