Turecko si o tragédiu koledovalo. V zasiahnutých oblastiach sa ignorovali zákony

Turecké úrady dlhoročne zanedbávali stavebné zákony a povoľovali neprimeranú výstavbu v oblastiach ohrozených zemetraseniami. Zhodli sa na tom viacerí experti, píše agentúra AP a stanica BBC.

10.02.2023 10:51
Turecko zemetrasenie živí niekoľkí záchrana Foto:
Pohľad na deštrukciu po ničivom zemetrasení v meste Kahramanmaras na juhu Turecka.
debata (12)

Turecko podľa expertov dlhé roky „pokúšalo osud“, keď tieto zákony nepresadzovalo a povoľovalo – v niektorých prípadoch dokonca podporovalo – stavebnú činnosť na nevhodných miestach.

Úrady už začali zanedbávanie pravidiel výstavby skúmať po pondelkovom zemetrasení na juhovýchode Turecka. Doteraz si v tejto krajine a susednej Sýrii vyžiadalo viac než 21 000 obetí na životoch.

Nie príroda, ale ležérnosť

„Ide o nešťastie spôsobené odfláknutou výstavbou, nie zemetrasením,“ povedal David Alexander, ktorý pôsobí ako profesor v oblasti núdzového plánovania na University College London (UCL). Maximálna intenzita zemetrasenia nemohla zničiť dôkladne postavené budovy, uviedol pre BBC.

Zničená budova v Antakyi v južnom Turecku.
Mehmet Nasir Duran (67) sedí na stoličke,...
+7Ľudia sa zahrievajú pri ohni v Elbistane, v...

Eyup Muhcu, predseda tureckej komory architektov označil za „známy fakt“, že mnohé budovy zničené zemetrasením, boli postavené z materiálu horšej kvality a často nespĺňali stavebné predpisy. To sa podľa jeho slov vzťahuje aj na novopostavené byty, takmer dve desaťročia po tom, ako Turecko zaviedlo v oblasti stavebných zákonov moderné štandardy.

Ich dodržiavanie by však bolo finančne nákladné, nepopulárne a obmedzilo by hlavnú hnaciu silu hospodárskeho rastu krajiny. Úrady preto podľa expertov takéto problémy prehliadali.

Turecký minister spravodlivosti Bekir Bozdag vo štvrtok oznámil, že osoby, ktoré „zanedbali svoje povinnosti a nesú zodpovednosť“ za skazu spôsobenú zemetrasením budú postavené pred spravodlivosť.

Turecko zemetrasenie Čítajte viac Počet obetí presiahol 23-tisíc. Nádej v Turecku a Sýrii však žije. Ľudí našli aj po 104 hodinách
12 debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie v Turecku a Sýrii