Najdôležitejšie udalosti
- Vojna pokračuje už 352. deň
- Ukrajina za posledný deň čelila 106 riadeným ruským strelám a takmer 60 ďalším vzdušným útokom
- Dobytie Doneckej a Luhanskej oblasti je podľa Prigožina zrejme hlavným cieľom Ruska
- Ukrajinské jednotky naďalej ovládajú Bachmut, armáda na niektorých miestach získava naspäť stratené pozície, tvrdí generál Zalužnyj
- Heger: Vláda sa poradí s odborníkmi aj ústavnými právnikmi o možnosti dodať Ukrajine stíhačky MiG-29
VIDEO: Novozvolený český prezident Petr Pavel s obdivom o Zelenského práci vo funkcii prezidenta Ukrajiny.
22:15 Moldavsko mení svoj postoj k riešeniu otázky separatistického regiónu Podnestersko a chce oslobodiť územie na ľavom brehu rieky Dnester spod ruskej okupácie. Ako referuje web eurointegration.com.ua, moldavský parlament schválil zákon o separatizme, ktorý by mal viesť k trestnému stíhaniu celého podnesterského najvyššieho vedenia.
Počas pripomienkovania bol zároveň tento zákon doplnený o nariadenia o trestnej zodpovednosti ruského vojenského vedenia. Nová legislatíva, ktorú ešte musí podpísať prezidentka Maia Sandu, taktiež tlačí na ekonomickú blokádu Podnesterska, pretože obchodovanie s týmto regiónom môže byť trestne stíhateľné.
Podľa novej legislatívy sa separatizmus, t.j. činnosť zameraná na „odtrhnutie“ od Moldavska, stáva trestným činom s odňatím slobody na tri až sedem rokov v prípade „verejných činiteľov“. To znamená, že „prezident Podnesterska“ Vadim Krasnoseľskij a všetci členovia jeho vlády by mali čoskoro čeliť trestnému stíhaniu. Tí, ktorí pripustia, že konali na podnet nezákonných orgánov Podnesterska, by mohli byť odsúdení až na 15 rokov. Bežní občania, ktorí nepôsobia v politike, by mohli dostať kratší trest odňatia slobody alebo pokutu do výšky 12-tisíc dolárov. (sita)
21:04 Jedného mŕtveho a štyroch ranených v dôsledku ostreľovania pohraničných oblastí susediacich s Ukrajinou oznámili dnes ruské úrady. Ukrajina sa k týmto útokom na ruské územie oficiálne nehlási, ale podľa ruskej redakcie BBC k vzájomnému cezhraničnému ostreľovaniu dochádza ustavične už od vlaňajšej jari.
Kurský gubernátor Roman Starovojt dnes na sociálnych sieťach napísal, že pod paľbu sa dostala skupina stavbárov v dedine Gujevo, vzdialenom menej ako dva kilometre od hranice s Ukrajinou. Jeden zo murárov vraj prišiel o život, ďalší bol zranený. Paľba bola vedená zo strany Ukrajiny, tvrdí gubernátor, ktorý prisľúbil pozostalým a ranenému pomoc.
Troch zranených si vyžiadalo ostreľovanie mesta Šebekino v Belgorodskej oblasti, oznámil gubernátor Vjačeslav Gladkov. Zranenia, spôsobené tromi zásahmi v areáli priemyselného podniku, označil za ľahké až stredne ťažké. (čtk)
20:29 Rusku môže trvať približne dva roky, kým dobyje Doneckú a Luhanskú oblasť na východe Ukrajiny. Vyhlásil to zakladateľ ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, informuje TASR podľa sobotňajších správ agentúr AP a Reuters.
V rozhovore pre ruského blogera Semiona Pegova zverejnenom v piatok večer Prigožin uviedol, že Rusku by mohlo trvať jeden a pol až dva roky, kým úplne ovládne spomínané dve východoukrajinské oblasti, ktoré tvoria väčšinu regiónu Donbas. Dobytie týchto dvoch oblastí je pritom podľa Prigožina zrejme hlavným cieľom Ruska.
Čítajte viac Prigožin: Do dvoch rokov si vezmeme Donbas, do troch môžeme aj oblasť za Dneprom19:23 Ukrajinské jednotky naďalej ovládajú Bachmut na východe Ukrajiny, bez ohľadu na ustavičný tlak ruských síl, uviedol náčelník ukrajinského generálneho štábu Valerij Zalužnyj po dnešnom telefonickom rokovaní s najvyššie postaveným americkým generálom. Šéfa zboru náčelníkov štábov Marka Milleyho dnes informoval o situácii na fronte, takmer rok po začiatku ruského útoku na Ukrajinu.
„Najnapätejšia je situácia na doneckom smere, tam nepriateľ denne podniká až päť desiatok útokov,“ zdôraznil generál Zalužnyj. Tvrdé boje sa vedú tiež pri Vuhledare a Marjinky. Ukrajinskí vojaci ale spoľahlivo bránia obranné línie, ubezpečil.
"Na niektorých miestach sa nám podarilo obnoviť predtým stratené pozície a uchytiť sa tam. Napriek ustavičnému tlaku nepriateľa, naďalej ovládame Bachmut a prijímame opatrenia, aby sme stabilizovali frontovú líniu okolo tohto mesta, "dodal Zalužnyj.
Založnyj dnes zdôraznil, že úspech na bojisku závisí od efektívnej paľby, čo si vyžaduje primerané množstvo zbraní a munície. Americkému generálovi poďakoval za pochopenie ukrajinských potrieb na odrazenie ruskej agresie, neochvejnú podporu Ukrajiny, ale tiež za jeho osobný príspevok k priblíženiu ukrajinského víťazstva.
Zalužnyj v rozhovore s americkým generálom dal tiež najavo znepokojenie nad pôsobením ruských námorných dronov, teda diaľkovo ovládaných plavidiel, ohrozujúcich bezpečnosť civilnej námornej plavby v Čiernom mori. Práve z čiernomorských prístavov sa exportuje väčšina ukrajinského obilia. (čtk)
18:20 Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Veršinin v sobotu v televíznom rozhovore vyzval Ukrajinu k mierovým rokovaniam, ale bez akýchkoľvek podmienok a „na základe tej reality, ktorá existuje“. Poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak vzápätí ponuku označil za ďalší dôkaz, že rokovania teraz nemajú zmysel, Rusko sa nemieni vzdať okupovaných ukrajinských území, a že jedine víťazstvo Ukrajiny vo vojne zaistí mier v Európe.
Čítajte viac Moskva opäť hovorí o mierových rokovaniach, ale 'na základe reality'17:32 Pentagon pripúšťa, že Rusko už mohlo stratiť asi polovicu svojich tankov, ktorými disponovalo na začiatku vojny na Ukrajine. Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na Hlas Ameriky, vo verejnej diskusii to povedala námestníčka ministra obrany pre medzinárodnú bezpečnosť Celeste Wallanderová.
Podľa nej sa stav ruských pozemných síl výrazne zhoršil. Wallanderová tvrdí, že Rusi poslali na Ukrajinu asi 80 % týchto síl a dosiaľ prišli o približne polovicu bojových tankov. Ruské námorníctvo je podľa Wallanderovej v o niečo lepšom stave a určité potreby, ako sú napríklad drony, pomáha Moskve zabezpečiť Irán.
Wallanderová podotkla, že Kremeľ sa momentálne najviac sústredí na ľudské zdroje. Poznamenala, že Rusko rozhodne nedosiahne svoje strategické ciele, no podľa nej je veľmi ťažké predpovedať, ako sa vojna skončí.
Wallanderová taktiež vraví, že ruské velenie sa očividne poučilo z niektorých predchádzajúcich neúspechov, čo je vidieť na spôsobe, akým ruské jednotky konajú v operáciách pri Bachmute.
Nezávislý projekt Oryx, ktorý počíta straty vojenskej techniky Ruska a Ukrajiny, odhaduje, že ruská armáda prišla o viac ako 1500 bojových tankov. Podľa generálneho štábu ukrajinských ozbrojených síl ruskí okupanti prišli už o viac ako 3200 tankov. (sita)
16:00 Výzva Ukrajiny na zákaz účasti ruských športovcov na olympijských hrách v Paríži je „neprijateľná“, povedal ruský minister športu Oleg Matycin. „Pokus diktovať podmienky účasti športovcov na medzinárodných súťažiach je absolútne neprijateľný,“ povedal Matycin.
Čítajte viac Diktovanie podmienok? Absolútne neprijateľné! Rusi reagujú na výzvu Ukrajiny14:37 Krátko pred výročím ruskej invázie na Ukrajinu vznikol návrh rezolúcie pre rokovanie Valného zhromaždenia OSN. Zdôrazňuje potrebu mieru zabezpečujúceho „suverenitu, nezávislosť, jednotu a územnú celistvosť Ukrajiny“.
Návrh rezolúcie s názvom „Princípy, ktoré sú základom komplexného, spravodlivého a trvalého mieru na Ukrajine“ získala agentúra AP v piatok. Je menej podrobná ako 10-bodový mierový plán, ktorý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil na novembrovom summite Skupiny G20. Ukrajina a jej spojenci sa takto snažia získať maximálnu podporu pri hlasovaní, uviedli diplomati OSN pod podmienkou zachovania anonymity.
Hovorkyňa VZ OSN Paulina Kubiak v piatok uviedla, že mimoriadne zasadnutie VZ OSN o Ukrajine sa začne 22. februára popoludní. Hlasovanie o rezolúcii sa očakáva 23. februára neskoro večer. (tasr/ap)
13:25 Poverený premiér Eduard Heger (OĽaNO) počká na oficiálne stanovisko ústavných právnikov k dodaniu stíhačiek MiG-29 Ukrajine, na základe ktorého bude ďalej postupovať. Ústavní právnici musia posúdiť, či má vláda v poverení na takýto krok kompetencie, alebo nie. Povedal to dnes Heger v relácii Sobotné dialógy Rádia Slovensko.
Čítajte viac Vláda v prípade darovania migov Ukrajine osloví ústavných právnikov, informoval Heger12:40 Ruská žoldnierska Vagnerova skupina prestala verbovať ruských väzňov do boja na Ukrajine pravdepodobne v dôsledku narastajúcej rivality s ruským ministerstvom obrany. Vo svojej pravidelnej správe spravodajskej služby o situácii na Ukrajine to uviedlo v sobotu britské ministerstvo obrany, informuje TASR podľa správy denníka The Guardian.
Zakladateľ Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin vo štvrtok oznámil, že skupina „úplne ukončila“ verbovanie ruských väzňov do boja na Ukrajine. Údaje ruskej Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN) podľa britského rezortu obrany však naznačujú, že Vagnerovci verbovali menej väzňov už od vlaňajšieho decembra.
„K väzňom sa pravdepodobne dostali správy o tvrdej realite služby u Vagnerovcov na Ukrajine a počet dobrovoľníkov preto klesol. Avšak dôležitým faktorom pri ukončení tohto programu je pravdepodobne aj narastajúca priama rivalita medzi ruským ministerstvom obrany a Vagnerovcami,“ uvádza britský rezort.
Vagnerova skupina neposkytla informácie o počte naverbovaných väzňov. Z údajov, ktoré v novembri zverejnila FSIN, však vyplýva, že medzi augustom a novembrom klesol počet väzňov v Rusku o vyše 20 000. Podľa amerických spravodajských služieb však môže za Vagnerovcov na Ukrajine bojovať až 40 000 väzňov.
11:00 Rozhodovanie vlády vo veci dodania stíhačiek MiG-29 na Ukrajinu nepatrí medzi rozhodnutia, ktoré podliehajú súhlasu prezidentky. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojom stanovisku k vyjadreniam povereného premiéra Eduarda Hegera, že Slovensko chce poslať bojové lietadlá MiG-29 Ukrajine.
Čítajte viac Čaputová: Vláda musí vyriešiť s ústavnými právnikmi, či môže rozhodnúť o dodaní stíhačiek10:06 Ruské úrady v piatok pridali na zoznam zahraničných agentov niekdajšieho pisateľa prejavov súčasného ruského vodcu Vladimira Putina a politického analytika Abbasa Galliamova spoločne s populárnou speváčkou Zemfirou Ramazanovovou.
Ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že Galliamov „distribuoval neobmedzenému okruhu ľudí materiály vytvorené zahraničnými agentmi, vystupoval proti špeciálnej vojenskej operácii na Ukrajine a pôsobil ako expert a respondent pre informačné platformy zahraničných štruktúr“.
Galliamov, ktorý Putinovi písal prejavy v rokoch 2008 až 2012, býva často citovaný zahraničnými médiami. Nedávno vzbudil pozornosť vystúpením v spravodajskej televízii CNN, počas ktorého naznačil, že Putin by mohol čeliť vojenskému prevratu.
Ramazanovovú zaradili na spomenutý zoznam, pretože sa podľa ruských úradov postavila voči ruským vojenským aktivitám na Ukrajine a prijala bližšie nešpecifikované prostriedky zo zahraničia.
Ruské zákony umožňujú vyhlásenie organizácií a jednotlivcov, ktorých považujú za zapojených do politickej činnosti a dostávajú finančné prostriedky zo zahraničia, za zahraničných agentov. Označenie za zahraničného agenta znamená dodatočnú vládnu kontrolu a nesie so sebou silné negatívne asociácie, ktoré môžu zdiskreditovať označené subjekty. (sita)
9:00 Ruská novinárka Marina Ovsiannikovová, ktorej hrozilo 10 rokov väzenia, utiekla z Ruska v októbri tesne pred vynesením rozsudku. Známou po celom svete sa stala po tom, keď ešte ako zamestnankyňa ruskej štátnej televízie v marci v živom vysielaní ukázala protestný plagát proti vojne Ruska na Ukrajine. Jej nápis znel: „Zastavte vojnu. Neverte propagande. Tu vám klamú.“
Čítajte viac Ruská novinárka Ovsiannikovová opísala svoj nevšedný útek do Francúzska8:37 Ukrajina za posledný deň čelila 106 riadeným ruským strelám a takmer 60 ďalším vzdušným útokom nepriateľa, uviedol v sobotu ráno generálny štáb ukrajinskej armády. Väčšinu striel a použitých dronov podľa jeho hlásení zlikvidovala ukrajinská protivzdušná obrana. Rusi zároveň pokračovali v útočných operáciách na východe Ukrajiny, ktorá tvrdí, že odrazila sedem útokov v Doneckej a Luhanskej oblasti.
Piatok priniesol najnovšiu vlnu ruského bombardovania ukrajinskej infraštruktúry, ktoré sprevádza posledné mesiace takmer rok trvajúcej vojny. Obete na životoch ukrajinské úrady nehlásili, minister energetiky Herman Haluščenko však informoval o zásahoch energetických zariadení v šiestich regiónoch.
„Nepriateľ za posledných 24 hodín vyslal 106 (riadených) striel, a to aj na civilnú infraštruktúru,“ uviedol generálny štáb, podľa ktorého 61 rakiet obrancovia zneškodnili. Okrem toho hlásenia hovoria o 59 náletoch a viac ako 90 útokoch raketomety. V 28 prípadoch Rusi údajne použili drony iránskej výroby Šáhed-136, pričom 22 bolo zostrelených.
Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) v najnovšom príspevku o vývoji vojny napísal, že ruskí vojenskí komentátori po piatkovom bombardovaní prišli s tvrdeniami o zásahoch energetickej infraštruktúry vo viac ako desiatke ukrajinských oblastí. „Ruské tvrdenia o efektivite úderov sú v porovnaní s oficiálnymi ukrajinskými tvrdeniami prehnané a ruské sily na tieto údery naďalej vynakladajú už tak obmedzené zásoby presne navádzaných striel,“ uvádzajú odborníci z ISW.
Zároveň informujú o pokračujúcich aktivitách okupantov na východe Ukrajiny, kde sa čaká v najbližších týždňoch rozsiahla ruská ofenzíva. Útoky údajne pokračujú pri mestách Svätove a Kreminna v Luhanskej oblasti a tiež na viacerých miestach Doneckej oblasti vrátane Bachmutu, o ktorý sa ďalej vedú tvrdé boje. Najnovším predmetom polemik v „ruskom informačnom priestore“ sú podľa ISW zábery nevydareného útoku na obec Vuhledar juhozápadne od Donecka, kde Rusi podľa západných pozorovateľov utrpeli veľké straty.
„Zábery ukazujú, ako tieto ruské sily uplatňovali vysoko dysfunkčné taktiky,“ píše ISW. Zábery podľa neho skôr ako o zlom velení svedčia o tom, že útočná sila bola „pravdepodobne zložená zo zle vycvičeného mobilizovaného personálu“. (čtk)
8:00 „Vagnerovci nie sú elitné jednotky. Slúžia ako krmivo pre kanóny,“ povedal Colin Clarke, bezpečnostný analytik z organizácie Soufan Group. Koncom januára napísal o skupine Jevgenija Prigožina pre New York Times článok Ruskí žoldnieri destabilizujú Afriku. Rozhovor poskytol aj Pravde.
Čítajte viac Odborník: Vagnerovci fungujú globálne. Ich výhry sú víťazstvom Putina7:00 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ukončil v piatok svoje európske turné v pozitívnom duchu a označil ho za „začiatok novej etapy“ spolupráce, informuje agentúra DPA.
„Londýn, Paríž, Brusel – všade som v týchto dňoch hovoril o tom, ako môžeme posilniť našich vojakov,“ povedal Zelenskyj vo videoposolstve. „Sú tu veľmi dôležité dohody a dostali sme dobré signály,“ dodal.
Ukrajinský prezident ďalej spresnil, že sa to týka rakiet a tankov dlhšieho doletu. Pre zabezpečení bojových lietadiel pre ukrajinské jednotky je však podľa neho potrebné vykonať viac práce v ďalšej úrovni spolupráce.
V Londýne Zelenskyj podľa vlastných slov vycítil, že Briti naozaj chcú, aby Ukrajina vyhrala nad ruskou inváziou. Stretnutie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Paríži bolo dôležité z hľadiska výmeny argumentov, povedal.
„Bude tu viac podpory,“ prisľúbil Zelenskyj Ukrajincom. Tohtotýždňovú účasť na summite Európskej únie (EÚ) a návštevu Európskeho parlamentu označil za „začiatok novej etapy“, cituje DPA.
„V tejto novej etape spolupráce Ukrajina nebude v európskych inštitúciách len hosťom, ale plnohodnotným členom Európskej únie,“ uviedol Zelenskyj.