Obetí je už 37 500, živú ženu našli po 170 hodinách. Záchranári hromadne odchádzajú

Počet obetí minulotýždňového ničivého zemetrasenia v Turecku a Sýrii v pondelok presiahol 37 500. OSN odhaduje, že obetí môže byť až 50-tisíc.

13.02.2023 10:02 , aktualizované: 14:37
turecko Foto: ,
Zehra Kurukafová prechádza okolo zničeného domu v dedine Polat v Turecku po ničivom zemetrasení, ktoré spôsobilo zrútenie mnohých budov, zabilo desaťtisíce ľudí a milióny pripravilo o strechu nad hlavou.
debata (6)

Turecký úrad pre riešenie následkov katastrof (AFAD) dnes oznámil, že obetí zemetrasenia zo 6. februára je v Turecku už najmenej 31 643. Uviedol tiež, že v postihnutých oblastiach pracuje vyše 238-tisíc záchranárov a dobrovoľníkov, vrátane skoro asi 9 800 cudzincov zo siedmich desiatok krajín. AFAD tiež oznámil, že z postihnutej oblasti bolo evakuovaných cez 158 000 ľudí.

Zničená budova v Antakyi v južnom Turecku.
Mehmet Nasir Duran (67) sedí na stoličke,...
+7Ľudia sa zahrievajú pri ohni v Elbistane, v...

Otrasy o sile 7,8 stupňa podľa agentúry Anadolu postihlo vyše 13 miliónov ľudí v desiatke tureckých provincií. Zasiahlo tiež severozápad Sýrie, kde postihlo aj oblasť ovládnu povstalci. V krajine podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO zomrelo približne 5 900 osôb. Organizácia Spojených národov (OSN) odhadla, že celkový počet obetí zemetrasenia by mohol presiahnuť 50 000.

Hromadný odchod záchranárov

Turecko v nedeľu opustila skupina izraelských záchranárov, ktorá svoj predčasný odchod z oblasti zdôvodnila bezpečnostnými obavami. Informoval o tom server The Times of Israel. Už v sobotu oznámili rakúski a nemeckí záchranári, že kvôli zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácii v oblasti pozastavujú záchranné operácie. Záchranné operácie v pondelok k poludniu zase ukončili rakúski vojaci. Už v nedeľu sa domov vrátili slovenskí záchranári, aj oni ako jeden z dôvodov uviedli zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu.

Asi štyri desiatky izraelských záchranárov z dobrovoľníckej organizácie United Hatzalah pomáhali v oblasti mesta Kahramanmaraş, ktorá je jednou z najpostihnu­tejších týmto zemetrasením. Hovorca organizácie v nedeľu uviedol, že záchranári dostali informácie o bezpečnostnej hrozbe. Bližšie k nej oznámil iba to, že súvisí s oblasťou, v ktorej pôsobí a ktorá sa nachádza v blízkosti sýrskych hraníc. Rakúski a nemeckí záchranári pôsobiaci v provincii Hatay v sobotu uviedli, že medzi miestnymi skupinami narastá agresivita a že počuli aj výstrely. Dnes tiež v Turecku ukončili prácu dve skupiny nemeckých záchranárov – I.S.A.R. Germany a skupina záchranárov so psami, informovala agentúra DPA. Pôsobili rovnako ako rakúski vojaci v provincii Hatay, kde boli od utorka.

Záchrana po 170 hodinách

Len v pondelok ráno agentúra AP informovala, že záchranárom sa podarilo vyslobodiť z trosiek ďalšiu živú ženu. Nádej na nájdenie preživších je ale podľa expertov už veľmi malá, a to aj vzhľadom na mrazivé teploty, ktoré v noci klesajú aj k mínus šiestim stupňom Celzia. Mnoho ľudí, ktorým otrasy so silou 7,8 stupňa z minulého pondelka vzali strechu nad hlavou, zostávajú stále na ulici bez prístrešia, uviedla AP.

Štyridsaťročnú ženu sa dnes podarilo vyslobodiť po 170 hodinách v troskách päťposchodovej budovy v meste Islahiye v provincii Gaziantep. Rovnako cez víkend sa podarilo nájsť v troskách niekoľko preživších, okrem iného šesťdesiatročnú ženu v meste Besni v provincii Adiyaman či sedemmesačné dieťa a dvanásťročné dievča v provincii Hatay.

Podľa expertov citovaných agentúrou AP je ale nádej na nájdenie preživších teraz už veľmi malá. Eduardo Reinoso z Mexickej národnej autonómnej univerzity (UNAM) si myslí, že po deviatich dňoch bude už takmer nulová. Rovnaký názor má aj David Alexander z londýnskej University College London (UCL). Podľa neho boli zrútené budovy v oblasti tak zle postavené, že sa rozsypali na veľmi malé kusy, čo znižuje pravdepodobnosť vytvorenia vzduchových vreciek pre možné prežitie. Kvôli porušeniu stavebných noriem vyšetrujú turecké úrady už vyše 130 ľudí.

Turecko zemetrasenie živí niekoľkí záchrana Čítajte viac Turecko si o tragédiu koledovalo. V zasiahnutých oblastiach sa ignorovali zákony

Nádej na prežitie v troskách na juhu Turecka znižujú aj mrazivé teploty. „Typická reakcia tela na hypotermiu je tras a ten si vyžaduje kalórie. Pokiaľ ale človek nemá niekoľko dní potravu a je vystavený nízkym teplotám, podľahne podchladeniu rýchlejšie,“ uviedla Stephanie Lareauová z univerzity v americkej Virgínii.

V Sýrii je pátranie po preživších aj obetiach komplikovanejšie, pretože zemetrasenie postihlo aj oblasť ovládanú povstalcami. Zástupca generálneho tajomníka OSN Martin Griffiths, ktorý cez víkend navštívil turecko-sýrsku hranicu, uviedol, že medzinárodné spoločenstvo v pomoci ľuďom na severozápade Sýrie zlyhalo. „Ľudia na severozápade Sýrie sa právom cítia opustení, mojou povinnosťou je toto zlyhanie čo najskôr napraviť,“ citovala Griffithsa agentúra AP.

Turecko Zemetrasenie Záchranári Čítajte viac Záchranná akcia v Turecku bola aj pre skúsených profesionálov krst ohňom

Európska únia pracuje na nasmerovaní ďalšej núdzovej pomoci do Turecka a Sýrie. Referuje o tom oficiálny web Európskej komisie. Dovedna 21 členských štátov Únie vrátane Slovenska a tri účastnícke krajiny mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany vyslali do Turecka celkovo 38 tímov s 1 652 záchranármi a 105 pátracími psami. Komisia tiež nasmeruje pomoc na núdzové prístrešia a pomôže so zabezpečením bývania z rezervy rescEU.

Pre Sýriu EÚ zmobilizovala zimné stany, ohrievače, prikrývky, vodu, sanitárne a hygienické súpravy či kuchynské potreby. Medzinárodné hnutie Červeného kríža a Červeného polmesiaca pomôže s distribúciou v oblastiach kontrolovaných sýrskou vládou. Na územiach pod kontrolou povstalcov budú k dispozícii pracovníci Medzinárodnej organizácie pre migráciu.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie v Turecku a Sýrii