Záchranári našli živých aj po 200 hodinách. Obetí je v Turecku a Sýrii už takmer 38-tisíc

Z trosiek po zemetrasení, ktoré 6. februára zasiahlo juhovýchod Turecka a severozápad Sýrie, sa za osem dní v Turecku podarilo vyslobodiť cez 8 000 živých. Podľa agentúry Anadolu to dnes povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorý zároveň poďakoval všetkým krajinám za pomoc aj vyslanie záchranných tímov. Dnes sa podľa agentúry Reuters podarilo vyslobodiť najmenej šesť živých ľudí. Niektorí z nich zostali pod troskami cez 200 hodín.

14.02.2023 11:01 , aktualizované: 15:50
turecko Foto: ,
Záchranári v utorok 14. februára 2023 vyťahujú Muhammeda Enesa Yeninara z trosiek zrútenej budovy v Kahramanmarase na juhu Turecka.
debata (5)

Zemetrasenie z minulého týždňa si vyžiadalo už skoro 38 000 obetí, z toho najmenej 31 974 v Turecku a cez 5 800 v Sýrii. Nový počet obetí v Turecku dnes oznámil úrad pre riešenie následkov katastrof (AFAD). Ten tiež uviedol, že z postihnutých oblastí na juhu Turecka bolo evakuovaných skoro 200-tisíc ľudí.

Ľudia sedia vedľa zničeného domu a čakajú na...
Ľudia sedia vedľa zničeného domu a čakajú na...
+7Ľudia sa zhromažďujú okolo ohňa v dočasnom...

Ráno záchranári v provincii Kahramanmaraş po takmer 198 hodinách vyslobodili spod sutín 17-ročného chlapca a jeho 21-ročného brata. Podľa miestnych médií bola pred dvoma dňami z trosiek tiež zachránená aj ich matka. Bratia neskôr médiám povedali, že im pomohol prežiť aj proteínový prášok, ktorý jeden z nich používa kvôli športovaniu. „A tiež mobilný telefón, keby sme nemali, tak tu nie sme, väčšinu času sme prespali a tiež sme sa modlili k Bohu,“ opísal jeden z bratov televíziu TRT neskôr v nemocnici.

Mladú ženu zase záchranári vyzdvihli po 203 hodinách od zemetrasenia. Podľa tureckej tlače záchranári v provincii Hatay vytiahli zo sutín o hodinu neskôr muža a ženu. Po 206 hodinách sa podarilo vytiahnuť z trosiek ďalšieho živého človeka v provincii Kahramanmaraş.

Turecko a Sýriu však po viac ako týždni od katastrofy čaká obmedzenie pátracích operácií. Šancu na prežitie znižujú aj nízke teploty a niektoré zahraničné záchranné tímy oznámili odchod kvôli zhoršenej bezpečnostnej situácii. Na mieste pôsobia aj českí hasiči, ktorí ale podľa pondelkového vyjadrenia odchod zatiaľ nezvažujú.

Blížiace sa ukončenie pátrania oznámila aj sýrska mimovládna organizácia Biele prilby, ktorá vykonáva záchranné operácie v povstalcovi ovládanom regióne. „Blížime sa koncu. Všetko nasvedčuje tomu, že nie sú žiadni (preživší), ale snažíme sa na všetkých miestach vykonať posledné kontroly,“ povedal Reuters šéf Bielych prilieb Ráid Sálih.

turecko Čítajte viac Popravil tisíce Turkov Erdogan? Pred rokmi dal domom, ktoré sa zrútili, amnestiu

Lietadlo pre Sýriu – prvé po rokoch

V sýrskom meste Aleppo v utorok po viac ako 10 rokoch pristálo lietadlo zo Saudskej Arábie, ktorým do Sýrie dopravili humanitárnu pomoc, s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa saudskoarabského ministerstva dopravy o tom informovala agentúra AFP.

Lietadlo pristálo na medzinárodnom letisku v Aleppe s 35 tonami potravinovej pomoci, informovala saudskoarabská štátna tlačová agentúra SANA. Ďalšie dve saudskoarabské lietadlá majú pristáť v stredu a vo štvrtok.

Posledný takýto let do Sýrie bol vypravený vo februári roku 2012, doplnila AFP.

Po viac ako desaťročí občianskej vojny v Sýrii je vláda prezidenta Bašára Asada pre Západ stále neprijateľným partnerom, čo komplikuje aj medzinárodné úsilie o pomoc postihnutým zemetrasením.

Najväčšia katastrofa za 100 rokov

Svetová zdravotnícka organizácia v utorok uviedla, že mohutné zemetrasenia v Turecku a Sýrii predstavujú „najhoršiu prírodnú katastrofu“ za posledných 100 rokov. Toto konštatovanie platí pre širší európsky región WHO.

Agentúra AFP, ktorá o tom informovala, objasnila, že európsky región v klasifikácii WHO zahŕňa 53 krajín vrátane Turecka. Susedná Sýria už patrí do susedného regiónu WHO vo východnom Stredomorí, informuje TASR.

„Sme svedkami najhoršej prírodnej katastrofy v európskom regióne WHO za posledných sto rokov a jej rozsah stále len zisťujeme,“ povedal na tlačovej konferencii regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge.

Turecko Zemetrasenie Záchranári Čítajte viac Záchranná akcia v Turecku bola aj pre skúsených profesionálov krst ohňom

Ako uviedol Detský fond OSN (UNICEF), masívne zemetrasenie postihlo viac ako sedem miliónov detí. Pri tejto ničivej prírodnej katastrofe zahynuli tisíce detí, vyjadril UNICEF obavu. „V Turecku ide o 4,6 milióna detí žijúcich v desiatich provinciách postihnutých dvoma zemetraseniami. V Sýrii je postihnutých 2,5 milióna detí,“ povedal novinárom v Ženeve hovorca UNICEF James Elder.

„UNICEF sa obáva, že mnoho tisíc detí bolo zabitých,“ povedal Elder. Dodal, že aj bez toho, že by boli k dispozícii overené počty obetí, je podľa neho jasné, že počty obetí budú naďalej rásť. Vzhľadom na neustále stúpajúci počet mŕtvych je zrejmé aj to, že „mnohé deti stratili pri ničivých zemetraseniach svojich rodičov“. „Bude to hrozné číslo,“ poznamenal.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #zemetrasenie v Turecku a Sýrii