NYT žaluje eurokomisiu kvôli správam medzi Leyenovou a šéfom Pfizeru

Americký denník The New York Times (NYT) sa obrátil na Najvyšší súd Európskej únie v snahe získať textové správy, ktoré si predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová posielala so šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom.

14.02.2023 13:00
Ursula Von der Leyenová Foto: ,
Ursula Von der Leyenová
debata (11)

Žaloba bola podaná 25. januára, detaily však zatiaľ Súdny dvor EÚ neposkytol, zistil web Politico.

Odhalenie komunikácie medzi von der Leyenovou a Bourlom by mohlo objasniť pozadie nákupov vakcín proti covidu-19, ktorých EÚ od danej spoločnosti objednala stovky miliónov. O SMS správach sa už dlhší čas hovorí v súvislosti s obrovským kontraktom z mája 2021, ktorého uzavretie reagovalo na problémy s iným dodávateľom – firmou AstraZeneca. Nákup osobne dojednávala predsedníčka EK, úniová exekutíva však ohľadom jej komunikácie s Bourlom podľa Politico mlčí.

Denník NYT chce súd presvedčiť, že komisia má zákonom danú povinnosť správy zverejniť, píše Politico, ktorému podrobnosti oznámili dva nemenované zdroje oboznámené s prípadom. Americký list vec odmietol podrobnejšie komentovať a EK údajne nereagovala na žiadosť o vyjadrenie.

ockovanie-covid-nfs-clanok pfizer Čítajte viac Prokuratúra vyšetruje nákup vakcín. Šéf Pfizeru sa už dvakrát vyvliekol z vypočutia

Na komunikáciu medzi von der Leyenovou a Bourlom upozornil práve NYT, keď tesne pred podpisom uvedenej zmluvy o dodaní až 1,8 miliardy dávok vakcíny vydal reportáž, kde opísal jej dojednávanie. Dvojica si podľa nej volala a vymieňala správy asi mesiac, pričom táto „osobná diplomacia zohrala v dohode veľkú úlohu“.

Obsah správ a telefonátov však nie je známy, rovnako ako finančná stránka kontraktu. Téme sa venuje tiež reportér rakúskeho webu netzpolitik.org Alexander Fanta, ktorému komisia v reakcii na žiadosť o SMSky odpovedala, že žiadne takéto materiály neexistujú. Novinár sa potom obrátil na úniovú ombudsmanku Emily O 'Reillyovú, ktorá konštatovala, že EK vo veci nepostupovala správne, keďže výslovne nepožiadala kanceláriu predsedníčky o dohľadanie textových správ.

K tomu sa nedostal ani Európsky dvor audítorov (ECA), ktorý po minuloročnom audite nákupu covidových vakcín oznámil, že komisia ani nevysvetlila, prečo požadované informácie o vyjednávaniach neposkytuje. Eurokomisárka Věra Jourová predtým podľa Politico naznačila, že správy mohli byť odstránené.

„Toto je veľká, veľká vec. Mohol by to byť najväčší spor ohľadom transparentnosti v EÚ za poslednú dekádu,“ reagoval Fanta na správu o žalobe NYT. Úniové právo podľa neho dáva občanom EÚ možnosť nahliadnuť do akýchkoľvek oficiálnych dokumentov „bez ohľadu na médium“. „Zákony v skutočnosti hovoria jasne: Ide o akékoľvek dokumenty, ktoré EÚ má, nie len tie, ktoré sa rozhodnú archivovať. Komisia sa snaží ísť proti právnej gravitácii,“ napísal Fanta.

11 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #vakcíny #Ursula von der Leyenová #Pfizer #The New York Times #koronavírus