Zo sutín zachránili ženu po 222 hodinách. Obetí v Turecku a Sýrii je už 40-tisíc

Tureckí záchranári pokračujú v pátraní po ľuďoch, ktorí pod sutinami domov prežili mohutné zemetrasenie, ktoré Turecko a Sýriu zasiahlo pred desiatimi dňami.

15.02.2023 13:39 , aktualizované: 23:16
turecko Foto: ,
Pacienti postihnutí zemetrasením v provizórnej nemocnici zriadenej na tureckej vojnovej lodi Bayraktar kotviacej v prístave neďaleko mesta Iskenderun v južnom Turecku.
debata

V provincii Kahramanmaraš tak v stredu ráno vyslobodili 42-ročnú ženu, informovala štátna televízia TRT. Agentúra DPA, ktorá sa na TRT vo svojej správe odvolala, podotkla, že záchranu tejto ženy po 222 hodinách pod troskami nebolo možné nezávisle overiť.

V niektorých častiach zemetrasením postihnutých oblastí provincie Hatay sa začalo s odstraňovaním sutín a upratovacími prácami, informoval reportér stanice TRT.

Ľudia sedia vedľa zničeného domu a čakajú na...
Ľudia sedia vedľa zničeného domu a čakajú na...
+7Ľudia sa zhromažďujú okolo ohňa v dočasnom...

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok uviedol, že predtým, než sa začne s odstraňovaním trosiek, sa záchranári vždy uistia, či pod nimi nezostal nikto živý.

Zničených alebo ťažko poškodených je vyše 50-tisíc budov

V dôsledku minulotýždňového ničivého zemetrasenia sa zrútilo alebo ťažko poškodilo celkovo 50 576 budov, uviedlo turecké ministerstvo pre územné plánovanie vo svojej správe.

Všetky rizikové budovy sa podľa ministerstva musia urýchlene zbúrať. Turecký úrad pre katastrofy vyzval miestnych obyvateľov, aby sa v blízkosti poškodených budov nezdržiavali.

Úrady doteraz skontrolovali viac ako 387-tisíc budov v desiatich zemetrasením zasiahnutých provinciách na juhovýchode Turecka. V oblastiach pokračujú ďalšie prieskumné práce.

1,6 milióna ľudí prišlo o domov

V dôsledku zemetrasenia podľa tamojších úradov zahynulo v Turecku 35 418 ľudí. So započítaním obetí zo Sýrie celková bilancia tejto prírodnej katastrofy prekročila hranicu 40-tisíc mŕtvych.

V núdzových prístreškoch sa v súčasnosti v Turecku nachádza približne 1,6 milióna ľudí. Ďalších asi 600-tisíc ľudí buď opustilo oblasť zemetrasenia vlastnými silami, alebo bolo evakuovaných.

Pomoc v Sýrii je na „kriticky nízkej úrovni"

Množstvo zásob humanitárnej pomoci v skladoch v postihnutej Sýrii klesá na „kriticky nízku úroveň“, upozornila Agentúra USA pre medzinárodný rozvoj (USAID). „Napriek príchodu 90 transportov s pomocou klesá množstvo humanitárnych prostriedkov v Sýrii na kriticky nízku úroveň," napísala na sociálnej sieti Twitter šéfka USAID Samantha Powerová.

Podľa odhadov bolo v krajine vysídlených 350 000 ľudí, dodala. Spojené štáty chcú pre zemetrasením postihnuté Turecko a Sýriu vyčleniť približne 79 miliónov eur – okrem iného na potraviny, útočisko, lieky a starostlivosť o tamojšie rodiny.

Otvorenie ďalších dvoch hraničných priechodov v Turecku na zlepšenie humanitárnej pomoci na severozápade Sýrie je podľa Powerovej dobrou správou. „Najlepšou cestou však zostáva rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN, ktorá zaistí ďalší tok pomoci spoľahlivými spôsobmi aj v prípade, že kamery nebudú ďalej prítomné,“ podotkla.

Potrebné je zlepšenie prístupu na severozápad Sýrie, kde bol dopyt po pomoci už pred zemetrasením enormný, upozornila šéfka USAID-u. Tamojší obyvatelia nutne potrebujú potraviny, lieky a stany na útočisko, upozornila.

Sýria Turecko zemetrasenie obete novorodenec záchrana Čítajte viac Prišla o všetkých a všetko. Sýrsky zázrak bol hodinu od smrti
debata chyba
Viac na túto tému: #Tureckí záchranári pokračujú v pátraní po ľuďoch