Zomrel jeden z 12 chlapcov, ktorých v roku 2018 zachránili zo zatopenej jaskyne

Vo Veľkej Británii zomrel Duangpetch Promthep, jeden z dvanástich chlapcov, ktorých v roku 2018 zachránili zo zatopenej jaskyne v Thajsku. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

15.02.2023 15:16
Duangpetch Promthep thajsko jaskyňa Foto: ,
Duangpetch Promthep s rodinou po vyslobodení z thajskej jaskyne 18. júla. 2018.
debata

Sedemnásťročného chlapca, ktorý bol od vlaňajška vo futbalovej akadémii v Spojenom kráľovstve, našli v nedeľu v bezvedomí v internáte v Leicestershirei. Napriek prevozu do nemocnice však v utorok skonal.

Promthep bol kapitánom thajského chlapčenského futbalového tímu, ktorý sa dostal na titulné stránky médií na celom svete, keď na viac ako dva týždne uviazol v zatopenej jaskyni. Jedna z najznámejších fotografií zo záchrannej operácie pritom zobrazuje práve jeho usmiatu tvár.

Nie je známe, ako tínedžer zomrel, no polícia z Leicestershireu informovala, že jeho smrť nevyšetrujú ako podozrivú. Správy v Thajsku uvádzajú, že utrpel zranenie hlavy.

Dvanásť chlapcov vošlo spolu so svojím trénerom 23. júna 2018 po futbalovom tréningu do jaskyne Tham Luang, monzúnové dažde však rýchlo zatopili chodby a znemožnili im dostať sa von. O desať dní neskôr ich našli britskí potápači. Riskantná záchranná operácia, ktorá sa skončila 10. júla, trvala tri dni. Chlapcov a ich trénera museli postupne jedného po druhom previesť zložitým jaskynným systémom vrátane chodieb, ktoré boli až po strop zaplavené vodou. Na tento účel sa chlapci predtým učili základy potápania, hoci s ním dovtedy nemali žiadne skúsenosti.

Zariadenie, ktoré má pomôcť dostať chlapcov z...
Záchranári odčerpávajú vodu z jaskyne.
+18Chlapci uviaznutí v thajskej jaskyni.
debata chyba
Viac na túto tému: #Thajsko #thajskí futbalisti