Takzvaná Biela kniha, vydávaná raz za dva roky, informuje o rozširovaní severokórejského arzenálu jadrových zbraní a striel aj počtov konvenčných zbraní v priebehu minulého roka.
VIDEO: Kim ukázal monštrum. Pozrite si raketu, ktorá zasiahne aj USA„Keďže KĽDR naďalej predstavuje vojenskú hrozbu a odmieta sa vzdať jadrových zbraní, jej režim a armáda sú našimi nepriateľmi,“ píše sa v knihe.
Z 50 na 70 kilogramov
V snahe posilniť jadrové kapacity KĽDR podľa dokumentu pokračuje v premene vyhoreného paliva zo svojho reaktora a vlastní teraz 70 kilogramov plutónia obohateného na úroveň, ktorá je použiteľná na výrobu zbraní. V predchádzajúcej správe Soul tieto zásoby odhadoval na 50 kilogramov. Pchjongjang taktiež disponuje značným množstvom vysoko obohateného uránu a „významnou úrovňou schopnosti“ zmenšiť atómové bomby. Toto hodnotenie zostalo od minulej správy nezmenené.

„Naša armáda posilňuje monitorovanie (severokórejských aktivít), pretože pravdepodobnosť ďalšieho nukleárneho testu rastie,“ píše sa ďalej v juhokórejskom dokumente, ktorý okrem iného poukazuje na minuloročnú obnovu skôr zničených testovacích tunelov v severokórejskom jadrovom stredisku.
Podľa juhokórejskej obrannej správy KĽDR vlani pätnásťkrát porušila medzikórejskú vojenskú dohodu z roku 2018 zakazujúcu prejavy nepriateľstva. Jedným z takýchto prípadov bol decembrový prelet severokórejských dronov nad juhokórejským územím, ďalším potom napríklad delostrelecká paľba v nárazníkovej zóne či odpaly severokórejských striel cez námornú hranicu v novembri.

V Bielej knihe z roku 2020 naproti tomu Soul písal, že KĽDR všeobecne dohodu, prijatú na okraj summitu severokórejského vodcu Kim Čong-una a juhokórejského prezidenta Mun Če-ina, dodržiava.