Orbán: Ruská armáda nie je v stave, aby mohla napadnúť NATO

Je zrejmé, že ruská armáda nie je v stave, aby mohla napadnúť Severoatlantickú alianciu a ešte dlho v takom stave nebude, vyhlásil v sobotu predseda maďarskej vlády a predseda vládnej strany Fidesz Viktor Orbán vo výročnom prejave o stave krajiny v budínskom multifunkčnom centre Várkert Bazár. Orbán v prejave vysielanom naživo na Facebooku zdôraznil, že odmieta prerušiť vzťahy s Ruskom, informuje spravodajca TASR.

18.02.2023 16:25 , aktualizované: 16:45
Maďarsko Orbán stav krajina výročný prejav Foto: ,
Maďarský premiér Viktor Orbán vystupuje s každoročným prejavom o stave krajiny 18. februára 2023 v Budapešti.
debata (150)

Maďarský ministerský predseda vyjadril presvedčenie, že vojna na Ukrajine je izolovaná, a že si to okrem Európy uvedomujú všade vo svete. „Netreba sa báť, že Rusko ohrozí bezpečnosť Maďarska,“ podčiarkol premiér, ktorý tiež pripomenul, že Maďarsko presadzovalo spoločnú armádu Európskej únie.

Maďarsko podľa jeho slov zachová ekonomické vzťahy s Ruskom a to odporučil aj celému západnému svetu. „Bez vzťahov nebudú mierové rokovania. Preto nepodporujeme, aby kňazi a cirkevní predstavitelia podliehali sankciám. Je dosť zlé, že sa to stáva umelcom a športovcom,“ poznamenal Orbán.

VIDEO: Medzinárodný výcvik NATO v Lešti
Video
Osemsto vojakov s dvesto kusmi techniky, sa zúčastnilo štvordenného intenzívneho výcviku v Lešti. Spolu tam „bojovali“ Slováci, Američania, Slovinci, no najväčšie zastúpenie mali Česi s Nemcami.

Konštatoval, že v strategických cieľoch Maďarsko súhlasí so Západom. „Aj Maďarsko potrebuje, aby Rusko nebolo hrozbou, a aby Ukrajina bola suverénna. Náš pohľad je rozdielny v prostriedkoch. Kým tí, ktorí presadzujú vojnu, to chcú dosiahnuť vojnou, my prímerím,“ zhrnul premiér, podľa ktorého iba dosiahnutím mieru je možné ukončiť utrpenie.

VIDEO: F-35 vzlietli. Rusi sú (atómovo) blízko, na severe prihára
Video
Nórsko od 19. januára do 9. februára nasadilo stíhačky F-35 na ochranu islandského vzdušného priestoru. Je to už druhýkrát, čo Oslo vyslalo bojové stroje piatej generácie. Čo sa deje na severe? Video: NATO

Zostať mimo tejto vojny je podľa Orbána morálne správnym rozhodnutím; v podstate jediným správnym. Ako dodal, ukrajinských utečencov treba vpustiť, čo Maďarsko robí správne.

Členstvo v NATO je existenčnou otázkou, pretože podľa slov premiéra je Maďarsko príliš na východe na to, aby sa tohto členstva mohlo vzdať. Orbán vyjadril nádej, že na budúci rok v Spojených štátoch vyhrajú prezidentské voľby „republikánski priatelia“, že v Európe posilní demokracia a snaha o mier, a že si potom sadnú Američania s Rusmi k mierovým rokovaniam.

Okrem vojny je nepriateľom Maďarska aj inflácia. Kým rok 2022 bol najťažším od zmeny režimu, rok 2023 bude podľa Orbána najnebezpečnejším. „Infláciu do konca roka dostaneme na jednocifernú hodnotu,“ sľúbil predseda maďarskej vlády, ktorý avizoval k aktuálnej regulácii cien energií a potravín aj reguláciu v oblasti bankových úrokov.

K otázke zadržiavania vyplácania z fondov obnovy pre Maďarsko Orbán Európskej únii odkázal, že podľa jeho názoru by členské štáty Únie mali kontrolovať EÚ a nie naopak. „Ak chce Brusel za každú cenu viesť vojnu, tak by mal bojovať s infláciou,“ podčiarkol predseda maďarskej vlády.

150 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Viktor Orbán #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine