„Naša strela s plochou dráhou letu s doletom 1 650 kilometrov bola zaradená do raketovej výzbroje Iránskej islamskej republiky,“ uviedol Hádžízádeh. Štátna televízia potom odvysielala zábery, ktoré podľa nej zachytávajú novú strelu.
Irán v posledných rokoch rozširuje svoj raketový program, zameriava sa hlavne na balistické strely. Vlani Hádžízádeh oznámil, že Irán vyrobil hypersonickú balistickú strelu. Oznámenie ale západní vojenskí experti prijali s opatrnosťou. Poukazujú na to, že Teherán často o svojich vojenských a zbrojných schopnostiach preháňa.
Obavy z iránskych balistických rakiet prispeli k rozhodnutiu administratívy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť v roku 2018 od jadrovej dohody známej pod skratkou JCPOA. Tú okrem Iránu o tri roky skôr podpísali práve USA, Rusko, Čína, Francúzsko, Británia a Nemecko a ako garant EÚ.

Iránsky zbrojný program sa dostal do centra pozornosti okrem iného v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Podľa západných predstaviteľov totiž Teherán dodáva Rusku zbrane pre jeho vojnu. Hovorca Bieleho domu pre bezpečnostné otázky John Kirby v piatok uviedol, že sa USA domnievajú, že Rusko by mohlo Iránu poskytnúť bojové lietadlá výmenou za ďalšie posilnenie vojenskej podpory. Irán Rusku už v novembri podľa Kirbyho dodal delostreleckú a tankovú muníciu. Už skôr ukrajinskí aj ďalší predstavitelia informovali o nasadzovaní iránskych dronov v ruskom ťažení proti Ukrajine.
