Obetí zrážky vlakov v Grécku je už 57, zverejnili video z tragédie

Mŕtvych po utorkovej zrážke vlakov v Grécku je už 57. Vo štvrtok večer to uviedla polícia, podľa ktorej v nemocnici zostáva 48 zranených. Šesť ľudí je na jednotke intenzívnej starostlivosti. Záchranári a hasiči aj naďalej prehľadávajú "centimeter po centimetri" vagóny havarovaného vlaku, píše agentúra AP. V reakcii na nehodu protestovali stovky ľudí pred sídlom gréckych dráh a zamestnanci železnice štrajkovali pre zastarané zabezpečenie tratí.

02.03.2023 09:59 , aktualizované: 19:15
Grécko vlaky zrážka nehoda Foto: ,
Snímka z miesta zrážky nákladného a osobného vlaku v blízkosti mesta Larisa na severe Grécka 1. marca 2023.
debata (5)

Úrady nevylúčili, že počet obetí ešte stúpne. Podľa polície je ďalej nezvestných zhruba šesť desiatok ľudí. Úrady sa tiež snažia obete identifikovať s využitím testov DNA. Podľa vládneho hovorcu sa zatiaľ podarilo preukázať totožnosť deviatich ľudí. „V jednom z vagónov mal oheň obzvlášť vysokú teplotu, 1 300 stupňov Celzia,“ povedal hovorca hasičského zboru v stredu k obtiažnosti záchranných prác v prvých hodinách po nešťastí.

Stovky ľudí vo štvrtok protestovali pred sídlom železničnej spoločnosti Hellenic Train. Poukazovali na zastarané a poruchové zabezpečenie gréckych železníc. Podľa demonštrantov zlý stav železničnej infraštruktúry prispel k vzniku smrteľnej havárie. Následne sa demonštranti presunuli k parlamentu a skandovali „vrahovia, vrahovia“. Podobné demonštrácie sa konali aj v stredu.

Zamestnanci železníc v Grécku na štvrtok vyhlásili 24-hodinový štrajk. Pridali sa k nim aj zamestnanci aténskeho metra, ktorí sa sťažujú na rovnaké problémy – nedostatok personálu a zastaranú techniku. „Nechceme čakať na ďalšiu nehodu a pozerať sa, ako manažéri ronia krokodílie slzy,“ uviedli zástupcovia odborov. Tí tiež poukazujú na nedostatočné investície zo strany súkromného vlastníka – talianskej skupiny Ferrovie dello Stato.

Príčina utorkovej nehody je ďalej predmetom vyšetrovania, zrejme však išlo o ľudské zlyhanie. Ešte v stredu zadržala polícia prednostu stanice v Larise, ktorý sa vo štvrtok postavil pred sudcu. „Rozmýšľa nad tým, čo sa stalo, a nedokáže uniesť ťarchu zodpovednosti,“ povedal jeho advokát. Podľa neho klient uznáva svoj podiel zodpovednosti, na tragédii sa však podieľala celá rada faktorov, ktoré bude musieť justícia vziať do úvahy, uviedol advokát. Mužovi hrozí obvinenie zo zabitia a dlhý trest odňatia slobody. Grécke médiá poukázali, že dotyčný na stanovišti pracoval len o niečo viac ako mesiac.

VIDEO: Zábery z kolízie vlakov

Grécka vláda sľúbila okrem pomoci pozostalým nehodu dôkladne vyšetriť a prijať také opatrenia, aby sa už nič podobné nemohlo opakovať.

Svoju sústrasť Grécku zaslali viacerí zahraniční politici, napríklad americký prezident Joe Biden, pápež František, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, turecký minister zahraničia Mevlüt Çavuşoglu a viacero európskych predstaviteľov.

K nehode došlo v utorok krátko pred polnocou približne na polceste medzi Aténami a Solúnom. Po zrážke nákladného a osobného vlaku sa vykoľajilo niekoľko vozňov. V osobnom vlaku bolo 342 cestujúcich a desať členov posádky, v nákladnom vlaku boli dvaja ľudia. Medzi cestujúcimi bolo množstvo študentov vracajúcich sa do škôl po predĺženom víkende.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Grécko #zrážka vlakov