Líderku bieloruskej opozície Cichanovskú odsúdili na 15 rokov väzenia

Mestský súd v Minsku v pondelok vyniesol verdikt v trestnom konaní proti členom koordinačnej rady bieloruskej opozície pôsobiacej v exile. Rozsudky boli vynesené v ich neprítomnosti. Bývalá kandidátka na úrad prezidenta Sviatlana Cichanovská bola odsúdená na 15 rokov väzenia. Vo svojej reakcii vyhlásila, že napriek vynesenému verdiktu chce pokračovať vo svojich aktivitách vyvíjaných z exilu, informuje TASR s odvolaním sa na správu agentúry AP.

06.03.2023 14:08 , aktualizované: 18:38
GLOBSEC cichanovská Foto: ,
Bieloruská aktivistka a politička Sviatlana Cichanovská počas medzinárodnej konferencie Globsec 2020 Bratislava Forum. 8.10.2020
debata (22)

Exminister kultúry a diplomat Pavel Latuška dostal 18-ročný trest odňatia slobody. Ďalší traja obžalovaní v prípade – Maryja Marozová, Voľha Kavaľkovová a Siarhej Dylevski – boli odsúdení na 12 rokov väzenia.

Lídri bieloruskej opozície boli obvinení a uznaní za vinných podľa niekoľkých článkov trestného zákona súčasne: za sprisahanie s cieľom získať moc, za vytvorenie extrémistického zoskupenia, za verejné výzvy na uchopenie moci a za podnecovanie k nenávisti v spoločnosti.

Prokuratúra požadovala, aby Cichanovská a Latuška dostali po 19 rokov väzenia. Pre každého zo zvyšnej trojice Marozová, Kavaľkovová a Dylevski prokuratúra navrhovala 12-ročné tresty odňatia slobody.

V reakcii na svoj verdikt Cichanovská vyhlásila, že sa aj naďalej bude zasadzovať za oslobodenie politických väzňov. „Dnes nemyslím na svoj vlastný trest. Myslím na tisíce nevinných, (ľudí) zadržaných a odsúdených na nepodmienečné tresty odňatia slobody. Nezastavím sa, kým každý z nich nebude prepustený,“ uviedla Cichanovská na sociálnych sieťach po tom, ako ju bieloruský súd odsúdil v neprítomnosti na dlhoročný trest väzenia.

Káčer: Lukašenko zastrašuje

Poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer verdik bieloruského súdu odsúdil a dodal tiež, že Slovensko bude demokraciu v Bielorusku podporovať i naďalej.

„Bieloruský režim sa snaží zastrašiť opozíciu. Tú, ktorá zostala v Bielorusku, ale aj tú, ktorá sa musela presídliť do zahraničia. A dnešok, keď súd poslal Sviatlanu Cichanovskú na 15 rokov za mreže, nie je výnimkou. Slovensko bude demokratické sily v Bielorusku podporovať i naďalej,“ napísal na svojom účte na Twitteri dočasne poverený šéf slovenského rezortu diplomacie.

Cichanovská bola v prezidentských voľbách, ktoré sa v Bielorusku konali v auguste roku 2020, považovaná za hlavnú rivalku Alexandra Lukašenka.

Po tom, ako bol Lukašenko vyhlásený za ich víťaza, sa v Bielorusku začali masové protesty za účasti státisícov ľudí a prívržencov opozícia, ktorá voľby označila za zmanipulované a ich výsledky za sfalšované. Vedenie krajiny dalo tieto protesty potlačiť silou. Opozícia ani západné štáty Lukašenka ako legitímne zvoleného prezidenta neuznávajú.

Krátko po voľbách bola Cichanovská nútená opustiť Bielorusko. Momentálne žije v Litve a jej štáb tam získal štatút „oficiálneho predstaviteľa bieloruskej demokracie“.

V roku 2021 bol Cichanovskej manžel Siarhej, ktorý chcel v roku 2020 kandidovať proti Lukašenkovi, odsúdený na 18 rokov väzenia. Súd ho uznal vinným z organizovania výtržností. Proti Cichanovskej i ďalším predstaviteľom opozície bolo následne v Bielorusku začatých niekoľko trestných konaní.

V roku 2021 bola Cichanovskej spolupracovníčka vo volebnej kampani Marija Kalesnikavová odsúdená na 11 rokov väzenia, keď bola súdom uznaná za vinnú za verejné výzvy na konanie, ktoré ohrozuje národnú bezpečnosť, za vytvorenie extrémistickej skupiny a za sprisahanie s cieľom získať moc.

V lete 2022 bol v Bielorusku zavedený takzvaný inštitút osobitného konania, ktorý umožňuje viesť súdne procesy v neprítomnosti v obvineného. Následne sa začali procesy s Cichanovskou a ďalšími opozičnými lídrami.

cichanovská Čítajte aj Korčok sa na konferencii Globsec stretol s Cichanovskou
22 debata chyba
Viac na túto tému: #bielorusko #Sviatlana Cichanovska