Kňazov upratoval, kam sa dalo. Ján Pavol II. vedel o zneužívaní detí a tajil to

Sv. Ján Pavol II. ešte ako arcibiskup v Poľsku vedel o sexuálnom zneužívaní detí kňazmi, ktorí mu boli podriadení, a snažil sa ho utajiť, vyplýva z reportáže poľskej televízie TVN24.

07.03.2023 20:57
Vatikán, Rím, svätorečenie, pápeži, Ján Pavol... Foto: ,
Karol Wojtyła bol prvým netalianskym pápežom od roku 1522. Na snímke fanúšik Jána Pavla II.
debata (29)

Televízia TVN24 uviedla prípady troch kňazov, ktorých budúci pápež, vtedy arcibiskup Karol Wojtyla, v 70. rokoch minulého storočia – po tom, ako boli obvinení zo zneužívania maloletých – presúval medzi farnosťami alebo posielal do kláštora, informuje TASR.

Kňaza – agenta poslal do Rakúska

Jeden z nich – Boleslaw Saduš – bol poslaný do Rakúska, kde pôsobil ako farár. Wojtyla s ním udržiaval kontakt aj po tom, ako sa stal pápežom. Okrem toho bol Saduš registrovaným agentom poľskej tajnej služby s krycími menami „Kanon“ a „Brodecki“.

TVN24 uviedla, že jeho rakúski farníci dodnes nepoznajú skutočné dôvody, prečo bol poslaný do Rakúska. „Bolo nám povedané, že to bolo z dôvodu nedostatku kňazov…a on vedel po nemecky,“ povedal jeden z farníkov, Johann Schmidl, ktorý bol zároveň Sadušovým šoférom.

Dvaja z tejto trojice kňazov, Eugeniusz Surgent a Józef Loranc, si nakoniec za zneužívanie odsedeli krátke tresty odňatia slobody, uviedla televízia TVN24, keď prezentovala výsledky svojho dva a pol roka trvajúceho pátrania. Žiadny z kňazov nebol v dôsledku svojho konania zbavený kňazstva.

Televízia TVN24 citovala z dokumentov poľských tajných bezpečnostných služieb z čias komunizmu, ktoré sa snažili zdiskreditovať katolícku cirkev a mali v nej svojich informátorov.

Mlčal, držal sa postupov

Tieto dokumenty sa nachádzajú v archívoch štátneho Ústavu pamäti národa.

Vyšetrovanie televízie TVN24 na základe svojich zistení dospelo k záveru, že Wojtyla nepochybne vedel o pedofilných kňazoch vo svojej arcidiecéze a snažil sa ho utajiť.

Ján Pavol II Čítajte viac BBC odhaľuje vzťah Jána Pavla II. s filozofkou Tymienieckou

Vo vysielaní TVN24 vystúpil aj novinár, ktorý písal o prípadoch zneužívania kňazmi v krakovskej diecéze a ktorý tvrdil, že Wojtyla reagoval v súlade s vtedajšími postupmi katolíckej cirkvi.

Dominikánsky mních Pawel Gužyňski v utorok pre TVN24 povedal, že dané zistenia postupne povedú k „dekonštrukcii obrazu Jána Pavla II., na ktorý sme boli doteraz zvyknutí“.

Búrlivé reakcie

Pripustil, že niektorí ľudia nemusia byť pripravení vyrovnať sa s novými faktami. Gužyňski však zdôraznil, že „neexistuje znak rovnosti medzi svätorečením a úplnou absenciou chýb, dokonca zločinov, v niečom konaní“.

Poľskí cirkevní predstavitelia poverení ochranou mladistvých v utorok v komuniké uviedli, že je potrebný ďalší výskum, kým bude možné Wojtylove činy „spravodlivo posúdiť“. Zdôraznili, že cirkev je pripravená vypočuť si obete zneužívania a podporiť ich.

Vyšetrovanie kanála TVN24 vyvolalo v Poľsku búrlivé reakcie: niektorí pozorovatelia ho vysmiali ako pokus ľavicových síl zničiť pamiatku Jána Pavla II.; iní požadovali, aby katolícka cirkev odhalila pravdu.

Aj jeho nasledovníci

Ján Pavol II. nie je jediným pápežom, ktorý je pod drobnohľadom v súvislosti s riešením problému sexuálne „predátorských“ kňazov.

Aj jeho nástupcovi Benediktovi XVI., ktorý zastával oveľa prísnejší postoj a kvôli zneužívaniu maloletých zbavil kňazstva stovky duchovných, sa správe vypracovanej na objednávku katolíckej cirkvi v Nemecku vyčíta, že v čase, keď bol mníchovským biskupom, riešil štyri prípady pedofílie.

Benedikt v Auschwitzi Čítajte viac Zachoval sa budúci pápež statočne v Hitlerovej ríši zla? Benedikt XVI. Židov aj nahneval

Obvinenia, že ako biskup nereagoval na prípady zneužívania detí kňazmi vo svojej rodnej Argentíne i v Čile, boli adresované aj súčasnému pápežovi Františkovi.

Komentátori poznamenali, že hierarchia katolíckej cirkvi sa väčšinou snažila chrániť imidž inštitúcie, čomu dávala prednosť pred potrebami obetí pedofilov z radov duchovných.

29 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #cirkev #Ján Pavol II. #znásilnenie detí #obťažovanie kňazmi