Komando zodpovedné za útok na Nord Stream malo sfalšované pasy, urobilo však chybu

Nemeckým vyšetrovateľom sa v snahe objasniť, kto stál za výbuchmi plynovodov Nord Stream 1 a 2 zo septembra minulého roka, podarilo identifikovať jachtu, ktorá bola údajne použitá počas tajnej operácie. Plavidlo bolo prenajaté od firmy so sídlom v Poľsku, ktorú zrejme vlastnia dvaja Ukrajinci, vyplýva zo zistení televízie ARD, rozhlasovej stanice SWR a týždenníka Die Zeit.

07.03.2023 21:47 , aktualizované: 22:20
nord stream Foto: ,
Potrubné systémy a uzatváracie zariadenia na prečerpávacej stanici plynovodu Nord Stream 2 pri nemeckej obci Lubmin.
debata (319)

Reportáž ARD sa s americkým denníkom The New York Times zhoduje na tom, že za útokom na plynovod môže byť proukrajinská skupina.

Pri tejto tajnej operácii údajní páchatelia použili jachtu prenajatú od firmy so sídlom v Poľsku. Táto spoločnosť podľa ARD zrejme patrí dvom Ukrajincom.

VIDEO: Záhadné úniky. Sabotáž plynodovov Nord Stream?
Video

Na more vyrazil šesťčlenný tím: päť mužov a jedna žena. Išlo o kapitána, dvoch potápačov a dvojicu ich asistentov a o lekárku. Na miesta doviezli výbušniny a rozmiestnili ich tam. ARD uvádza, že nie je jasné, z akej krajiny pochádzali, pretože sa preukazovali profesionálne sfalšovanými pasmi. Použili ich údajne napríklad práve pri prenájme plavidla.

Loď nevyčistili

Toto komando vyrazilo 6. septembra z Rostocku. Vybavenie pre tajnú operáciu im predtým doviezlo do prístavu nákladné vozidlo. Plavidlo sa vyšetrovateľom podarilo nasledujúci deň lokalizovať v obci Wieck am Darß a neskôr na dánskom ostrove Christiansö ležiacom severovýchodne od ostrova Bornholm. Po akcii skupina vrátila loď majiteľom nevyčistenú, vyšetrovatelia tak vďaka tejto „chybe“ na stole v kajute dokázali zistiť stopy výbušniny.

Nord Stream Čítajte viac Biely dom odmieta tvrdenia, že USA sú za sabotážou plynovodu Nord Stream 2

Podľa informácií ARD už vlani na jeseň tajná služba nemenovanej západnej krajiny odovzdala svojim európskym partnerom indície, podľa ktorých je za zničenie potrubia zodpovedné ukrajinské komando. Potom sa objavili ďalšie náznaky, že išlo o nejakú proukrajinskú skupinu.

ARD na svojich internetových stránkach píše, že aj keď stopy vedú na Ukrajinu, nepodarilo sa vyšetrovateľom doteraz zistiť, na koho pokyn údajní páchatelia konali.

Nord Stream Čítajte viac Švédske vyšetrovanie poškodenia plynovodov Nord Stream potvrdilo sabotáž

Predstavitelia medzinárodných bezpečnostných kruhov nevylučujú, že mohlo ísť o operáciu pod falošnou vlajkou, to znamená, že skutoční páchatelia mohli stopy nastražiť tak, aby ukazovali na Ukrajinu. Vyšetrovatelia však podľa ARD zatiaľ nezistili nič, čo by tomu nasvedčovalo.

Prípad vyšetruje nezávisle na sebe Nemecko, Švédsko a Dánsko. Až pred niekoľkými dňami tieto krajiny informovali Bezpečnostnú radu OSN, že vyšetrovanie pokračuje a že z neho zatiaľ nie sú žiadne výsledky.

Spojené štáty a NATO označili útoky na plynovody, ku ktorým došlo sedem mesiacov po ruskej invázii na Ukrajinu, za „akt sabotáže“. Moskva zodpovednosť pripísala západným štátom a vyzvala Bezpečnostnú radu OSN na nezávislé vyšetrovanie. Ani jedna strana neposkytla dôkazy pre svoje tvrdenia.

319 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Nord Stream 2 #vojna na Ukrajine