Kadyrov bedáka nad ukradnutým koňom. Stojí 10 miliónov dolárov, tvrdí

Vládca autonómneho Čečenska Ramzan Kadyrov dnes označil svojho koňa Zazou, ukradnutého v Česku, za prvú obeť sankcií, ktoré zaviedol Západ už v roku 2014 v reakcii na ruskú anexiu ukrajinského polostrova Krym. Hodnotu koňa vyčíslil na najmenej desať miliónov dolárov.

08.03.2023 12:14
debata (35)

Podľa utorkového oznámenia českej polície ukradol neznámy páchateľ koňa zrejme v noci z piatka na sobotu zo stajne v Krabčiciach pri Roudnici nad Labem na Litoměřicku. Policajti teraz pátrajú po zlodejovi aj ukradnutom anglickom plnokrvníkovi, ktorého hodnota je podľa polície bezmála 400-tisíc korún (17-tisíc eur).

"Je škoda, že krásne a ušľachtilé zviera trpí. Trápim sa, že by sa Zazou mohol dostať do nesprávnych rúk, "uviedol dnes Kadyrov na sociálnej sieti.

Zatiaľ neznámi zlodeji odstránili z posuvných dverí stajne istiacu reťaz s karabínou a chovného žrebca odviedli. Šestnásťročný hnedák má na čele znak v tvare nepravidelnej hviezdy bielej farby a časť pravej zadnej nohy pod spenkovým kĺbom je rovnako bielej farby.

Kadyrov sa vo svojom vyjadrení na internete pozastavil nad tým, ako koňa, na ktorého boli uložené sankcie, mohli tak ľahko ukradnúť neznámi páchatelia z akejsi podľa neho odľahlej a nestráženej farmy. "Kde je zabezpečenie a ochranka? Kde je hrdinská polícia s demokraticky účinnými a vyspelými metódami pátrania? U nás v (autonómnej) republike možno nechať auto cez noc otvorené a tu si niekto odvedie sankcionovaného koňa a strážcovia zákona sa o tom dozvedia po niekoľkých dňoch, "rozčuľoval sa.

Čečenské úrady sú už roky obviňované z prenasledovania, mučenia a umlčania všetkých kritických hlasov, ale napríklad tiež homosexuálov. Čečenci boli tiež zapletení do mnohých vrážd, ktoré vyvolali veľký rozruch, vrátane vrážd ruskej novinárky Anny Politkovskej a ruského opozičného lídra Borisa Nemcova, ktorý predtým býval podpredsedom ruskej vlády. Vlani vo februári z Ruska radšej utiekla novinárka Jelena Milašinová kvôli vyhrážkam smrťou, ktoré jej adresoval osobne Kadyrov. Jeho hnev vyvolala tým, že informovala o popravách bez súdu v autonómnej republike a o prípade bývalého federálneho sudcu čečenského pôvodu Sajdi Jangulbajeva, ktorý sa stal Kadyrovovým kritikom. Sudca je vzhľadom na svoje niekdajšie postavenie v Rusku v bezpečí. Jeho manželku ale odviezlo čečenské komando z Nižného Novgorodu do Čečenska ako „rukojemníčku“.

Kadyrov sa dnes tiež ohradil proti znižovaniu hodnoty svojho koňa. Hodnota, vyčíslená českou políciou v prepočte na 18-tisíc dolárov, je podľa neho umelo znížená a súvisí vraj pravdepodobne „s akýmisi finančnými machináciami“, veď „Zazou stojí najmenej desať miliónov dolárov“.

Záverom Kadyrov zdôraznil, že neveria na náhody a neveria ani v existenciu tak jedinečných zlodejov, ktorí sú natoľko hlúpi, aby ukradli koňa zo sankčného zoznamu, a tak šikovní, aby ich polícia nevypátrala.

Server Jezdci.cz uviedol, že žrebca menom Zazou kúpil Kadyrov v roku 2012. Celkovo absolvoval 36 dostihov, deväťkrát zvíťazil a získal tak vyše 1,2 milióna eur.

VIDEO: Čečenský diktátor Ramzan Kadyrov sa hrá na vojaka

Video
35 debata chyba
Viac na túto tému: #Ramzan Kadyrov #vojna na Ukrajine