Hainesová podľa denníka The New York Times v Senáte hovorila o ruských problémoch s muníciou, so stratami na životoch aj s morálkou jednotiek a vyjadrila názor, že prezident Vladimir Putin pravdepodobne začína lepšie chápať limity svojej armády. Moskve sa v posledných mesiacoch nedarí vo väčšom rozsahu dobývať územie na východe Ukrajiny a analytici upozorňujú, že drobné postupy, ako napríklad tie pri meste Bachmut, sú vykúpené vysokými stratami.
VIDEO: Hrôza vojny. Ako vyzerá Rusmi obliehaný Bachmut„Ak Rusko nezačne povinnú mobilizáciu a nenájde významné dodávky munície od tretích strán, bude preň čoraz zložitejšie v nasledujúcich mesiacoch udržiavať súčasnú mieru útočných operácií,“ povedala Hainesová. „Stručne povedané, nepredpokladáme, že by sa ruská armáda tento rok natoľko zotavila, aby si pripísala významné územné zisky,“ pokračovala.
Cesta držania a obrany
Vyjadrenie prichádza po týždňoch špekulácií o novej ruskej ofenzíve, ktorá sa zatiaľ nedostavila. Podľa Hainesovej by sa Moskva namiesto toho mohla vydať cestou „držania a obrany“ už okupovaných oblastí. Šéfka amerických tajných služieb zároveň poukázala na personálne a materiálne problémy ukrajinskej strany, ktoré môžu ovplyvniť schopnosť napadnutej krajiny „prejsť do útoku neskôr na jar“.
Čítajte viac Čech na fronte v Bachmute: Zabíjame Rusov, aby neútočili indeHainesová pred senátormi prehovorila pri prezentácii výročnej správy o bezpečnostných hrozbách, ktorá sa podľa agentúry Reuters venuje hlavne Rusku a Číne. Americké tajné služby usudzujú, že Peking sa bude naďalej snažiť súperiť so Spojenými štátmi okrem iného prostredníctvom spolupráce s Ruskom.
„Napriek globálnej kritike ruskej invázie na Ukrajinu si Čína zachová diplomatickú, obrannú, ekonomickú a technologickú spoluprácu s Ruskom,“ cituje zo správy Reuters. Hainesová však dodala, že podľa tajných služieb je čínske vedenie „čím ďalej viac nesvoje“ z intenzity vojenskej spolupráce s Moskvou.
Čítajte viac Vzťahy Moskva - Peking: zaútočil by Si Ťin-pching na Ukrajinu, keby vládol Rusku?