Časy sa menia, znelo nádvorím Pražského hradu. Pavel v inauguračnom prejave odsúdil manipulácie a šírenie strachu

Armádny generál vo výslužbe Petr Pavel zložil na Pražskom hrade prezidentský sľub do rúk predsedu Senátu Parlamentu ČR Miloša Vystrčila a stal sa tak v poradí štvrtým prezidentom samostatnej Českej republiky. Na ceremónii vo Vladislavskej sále bolo prítomných asi 800 pozvaných hostí vrátane Pavlových predchodcov Miloša Zemana a Václava Klausa, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

09.03.2023 13:27 , aktualizované: 15:25
ČR prezident inaugurácia Pavel Foto: ,
Na snímke nový český prezident Petr Pavel s manželkou Evou a pôvodná štandarda, ktorú počas mandátu Miloša Zemana vymenila skupina Ztohoven za červené trenírky, sa z balkóna Pražského hradu prihovára k verejnosti po jeho inaugurácii v Prahe vo štvrtok 9. marca 2023.
debata (104)

Nový český prezident Petr Pavel chce do najvyššej ústavnej funkcie v krajine priniesť dôstojnosť, rešpekt, slušnosť a ďalšie hodnoty, ktoré podľa neho v posledných rokoch zjavne strácali na dôležitosti. Vo svojom inauguračnom prejave ďalej vyhlásil, že aj v českej politike sa často presadzovali populisti, ktorých úspech sa opieral o manipulácie a šírenie strachu, pričom on na to nikdy nepristúpi.

Vo funkcii plánuje byť aktívny hneď od začiatku. Avizoval že, čoskoro zverejní svoj plán konkrétnych cieľov na prvých sto dní. Podľa vlastných slov je pripravený radšej byť kritizovaný za príliš aktívny štart, než byť pasívny.

Česká republika podľa jeho slov krajinou strednej veľkosti s unikátnou polohou v strede Európy a má tak často striedmejší pohľad na svet než krajiny s mocenskými ambíciami. Česko teda môže byť v zahraničnej politike hráčom stmeľujúcim štáty podobnej rozlohy s rozumným uvažovaním – a takých je v Európe väčšina. Ukrajina ukázala, ze odhodlanie je viac než sila agresora. Jednotný stredoeurópsky hlas je dôležitý, aby pomohol Ukrajine k víťazstvu nad ruskou agresiou.

Český novozvolený prezident Petr Pavel... Foto: TASR/AP, Petr David Josek
ČR prezident inaugurácia Pavel Český novozvolený prezident Petr Pavel (uprostred vpravo) so svojou manželkou Evou kráča okolo hostí pred jeho inauguráciou na Pražskom hrade v Prahe 9. marca 2023.

V úvode spoločnej schôdze oboch komôr českého parlamentu prehovorila predsedníčka dolnej komory parlamentu Markéta Pekarová Adamová. Na jej výzvu pristúpili k stolu na pódiu Pavel a Vystrčil. Pavel potom s rukou položenou na výtlačku Ústavy ČR vyslovil prezidentský sľub.

„Sľubujem vernosť Českej republike. Sľubujem, že budem zachovávať jej ústavu a zákony. Sľubujem na svoju česť, že svoj úrad budem zastávať v záujme všetkého ľudu a podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia,“ vyhlásil pred približne 800 ľuďmi v sále.

Svoje slová potvrdil podaním ruky Vystrčilovi. Potom pri stole podpísal listinu s textom sľubu. Jeho podobu spolu s originálnymi doskami z mosadze a duralu vytvorili mladí českí umelci – typografka Petra Dočekalová a dizajnér Karel Matějka. Špeciálne pero na túto príležitosť vyrobil Marek Najvar.

Týmto okamihom sa Pavel stal novým českým prezidentom. Počas štátnej hymny bola na Pražskom hrade opätovne vztýčená prezidentská štandarda a z Petřína vojaci odpálili 21 delových sálv.

VIDEO: Petr Pavel prichádza na Pražský hrad
Video

Petr Pavel prišiel na Pražský hrad krátko pred poludním, následne absolvoval obed so Zemanom. O 14.00 sa

Krátko po 14.00 h sa na Pražskom hrade začala spoločná schôdza oboch komôr českého parlamentu. Do sály vstúpili najvyšší ústavní činitelia v protokolárnom poradí – predseda Senátu Miloš Vystrčil a predsedníčka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová, za nimi premiér Petr Fiala a následne predseda Ústavného súdu Pavel Rychetský s manželkou.

Nový český prezident Petr Pavel odchádza z...
Nový český prezident Petr Pavel odchádza z...
+23Český novozvolený prezident Petr Pavel so...

Potom svoje miesta v predných radoch zaujali bývalí prezidenti Miloš Zeman a Václav Klaus spolu s manželkami a tiež vdova po Václavovi Havlovi Dagmar Havlová.

Schôdza trvala približne 50 minút. Potom Pavel s manželkou opustili Vladislavskú sálu a spolu pozdravili ľudí z balkóna na Treťom nádvorí Pražského hradu. Týmto gestom Pavel symbolicky nadviaže na prvého českého prezidenta Václava Havla, ktorý verejnosť zdravil z toho istého miesta.

V sprievode náčelníka generálneho štábu Karla Řehku následne prešiel špalierom bojových zástav k soche T. G. Masaryka na Hradčanskom námestí, kde položil kvety a pozdravil sa s verejnosťou.

O 15.30 h sa začal v Španielskej sále menej formálne stretnutie pri čaši vína, na ktoré je pozvaných asi 2 500 hostí. Slávnostný deň sa skončí ekumenickou modlitbou za vlasť a prezidenta v Katedrále svätého Víta.

Doterajšiemu prezidentovi Milošovi Zemanovi vypršalo druhé funkčné obdobie o polnoci. Vtedy na Pražskom hrade zvesili prezidentskú štandardu a uzavreli bránu Gigantov, čím dali najavo neobsadenosť prezidentského úradu. Počas niekoľkominútového ceremoniálu zahrala hudba Hradnej stráže štátnu hymnu. Na Hradčanskom námestí sa podľa portálu Novinky.cz za dažďa zhromaždila asi stovka ľudí, mnohí si o polnoci pripíjali šumivým vínom a skandovali „Konečne“.

Bránu znovu odomkli až vo štvrtok dopoludnia, aby ňou prešiel novozvolený prezident Petr Pavel s rodinou a mohol zložiť prísahu.

Počas približne 14-hodinovej medzery, keď bolo Česko bez prezidenta, mali prezidentské právomoci premiér Petr Fiala, predseda Senátu Miloš Vystrčil a predsedníčka Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová.

Pavel bude prezidentom päť rokov. O ďalší mandát sa však zrejme neskôr uchádzať nebude. V podcaste Kecy a politika sa tento týždeň vyjadril, že by podľa neho bolo rozumné, aby „v takejto funkcii človek trávil jedno volebné obdobie“.

104 debata chyba
Viac na túto tému: #Petr Pavel