O dohode informovala iránska štátna televízia s tým, že bola dosiahnutá počas stretnutia v Číne. Čínske štátne médiá o žiadnej takejto dohode neinformovali, všíma si AP.
Spojené štáty dohodu medzi oboma stranami privítali, zároveň však vyjadrili pochybnosti, že sa Teherán bude držať svojich záväzkov, informuje agentúra AFP. Hovorca Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby uviedol, že USA vítajú spomínanú dohodu, ak povedie napríklad k mieru v Jemene, kde Irán a Saudská Arábia ako regionálne veľmoci podporujú každá inú stranu konfliktu.

„Uvidíme. Skutočne sa uvidí, či Iránci dodržia svoju časť dohody. Toto nie je režim, ktorý zvykne dodržať svoje slovo,“ poznamenal Kirby.
V súvislosti s nezvyčajnou úlohou Číny v zbližovaní dvoch rivalizujúcich štátov Kirby uviedol, že Irán k rokovaciemu stolu prišiel v dôsledku „nátlaku plynúceho z nespokojnosti“ na domácej pôde i v zahraničí.
„Ak táto dohoda vydrží, bez ohľadu na to, odkiaľ prišiel impulz alebo kto si sadol za stôl…, v konečnom dôsledku to vítame,“ povedal Kirby.
Medzi Iránom a Saudskou Arábiou panuje veľké napätie. Kráľovstvo prerušilo vzťahy s Iránom v roku 2016, keď iránski demonštranti zaútočili proti saudskoarabskej diplomatickej misii. Saudská Arábia predtým popravila šiitského duchovného Nimra an-Nimra, čo vyvolalo demonštrácie.