Americká Snemovňa reprezentantov požaduje odtajnenie správy o pôvode covidu-19

Americká Snemovňa reprezentantov jednomyseľne schválila zákon o odtajnení spravodajských informácií o pôvode ochorenia covid-19, píše agentúra AP. Zákon teraz mieri na stôl prezidenta Joea Bidena. Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) na začiatku tohto mesiaca potvrdil, že sa prikláňa k teórii, že pandémiu covidu-19 pravdepodobne spôsobil únik z čínskeho laboratória. Niektoré americké vládne úrady však stále dávajú prednosť teórii, že nákaza sa preniesla zo zvieraťa na človeka prirodzene.

10.03.2023 17:50
čína sanghaj koronavírus testovanie Foto: ,
Testovanie na COVID-19 v Šanghaji.
debata (9)

Nariadenie, ktoré dnes prešlo Kongresom, sa týka konkrétne informácií o virologickom inštitúte v čínskom Wu-chane, odkiaľ podľa niektorých teórií mohol vírus uniknúť pri laboratórnej nehode. „FBI už nejaký čas súdi, že začiatkom pandémie je s najväčšou pravdepodobnosťou potenciálna laboratórna nehoda vo Wu-chane,“ povedal v rozhovore so stanicou Fox News šéf FBI Chris Wray s odvolaním sa na mesto, kde boli pred viac ako tromi rokmi zaznamenané prvé prípady covidu-19.

"Americká verejnosť si zaslúži vysvetlenie všetkých aspektov pandémie covidu-19. Do toho spadá aj pôvod vírusu a tiež to, či sa na človeka rozšíril prirodzenou cestou, alebo v laboratóriu, "povedal dnes predseda spravodajského parlamentného výboru, republikán Michael Turner.

Senát už zákon schválil a ak ho podpíše aj prezident Biden, budú mať príslušné úrady 90 dní na zverejnenie „všetkých informácií o pôvode nákazy covid-19 súvisiacich s wuchanským virologickým inštitútom“.

Vírusové a iné infekcie v minulosti mnohokrát „preskočili“ do ľudskej populácie zo zvierat a v prípade koronaviru SARS-CoV-2 spočiatku prevažovalo vysvetlenie, že jeho šírenie medzi ľuďmi začalo kontaktom človeka s nakazeným zvieraťom. K tomu mohlo dôjsť na istom wuchanskom trhovisku, kde sa vyskytovali aj živé zvieratá a s ktorým sú spájané niektoré z prvých známych prípadov infekcie. Niektorí vedci sú však otvorení teórii o laboratórnom pôvode infekcie, ktorá nahráva skutočnosti, že vo Wu-chane sídlia dve inštitúcie zaoberajúce sa štúdiom infekčných ochorení, z ktorých jedna sa nachádza blízko spomínaného trhoviska.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2021 po vlastnom vyšetrovaní označila únik koronavírusu z laboratória za veľmi nepravdepodobný. Neskôr však vyzvala na ďalšie skúmanie a uviedla, že „všetky hypotézy zostávajú otvorené“. Medzinárodnému vyšetrovaniu však nie je otvorená Čína, ktorá špekulácie o laboratórnej nehode odmieta ako protičínske ohováranie.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #koronavírus #Covid-19