Čína má nového premiéra. Li Čchiang je verný spojenec prezidenta

Li Čchiang, jeden z najvernejších spojencov čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, bol podľa agentúry AP vymenovaný za nového premiéra Číny.

11.03.2023 06:22
Čína NPC kongres prejav Si Foto: ,
Čínsky prezident Si Ťin-pching (vpravo) a čínsky vysoký predstaviteľ Li Čchiang (dnes už čínsky premiér) počas plenárneho zasadnutia Čínskeho národného ľudového kongresu (NPC) v Pekingu 7. marca 2023.
debata (7)

Li, bývalý líder Šanghajskej strany, ktorý na jar minulého roka dohliadal na tvrdý dvojmesačný lockdown mesta, bol v sobotu parlamentom vymenovaný ako nástupca odchádzajúceho premiéra Li Kche-čchianga.

Lia do funkcie navrhol prezident Si a delegáti jeho želaniu vyhoveli, keď mu podľa Reuters dali 2 936 hlasov, proti boli len traja a osem sa zdržalo.

Li sa stal premiérom krajiny, zodpovedným za druhú najväčšiu svetovú ekonomiku, ktorá momentálne čelí najhorším vyhliadkam za posledné roky. Stalo sa tak deň po tom, ako 69-ročný čínsky vodca Si Ťin-pching získal svoj tretí päťročný mandát na výkon prezidentskej funkcie.

Šesťdesiattriročný Li sa preslávil najmä zavedením stratégie nulovej tolerancie covidu, čím dokázal svoju lojalitu voči Si Ťin-pchingovi napriek sťažnostiam obyvateľov na nedostatočný prístup k jedlu, lekárskej starostlivosti a základným službám.

Práve prísne protipandemické opatrenia viedli koncom minulého roka k pomerne rozsiahlym demonštráciám, po ktorých Peking rozhodol o ich rýchlom uvoľnení. Rozsiahle a dlhodobé uzávery výrazne zbrzdili čínsku ekonomiku – rast hrubého domáceho produktu (HDP) sa vlani v 1,4 miliardovej krajine spomalil na tri percentá. Práve za jej naštartovanie teraz Li ponesie veľkú časť zodpovednosti.

Ako premiér bude Li poverený oživením stagnujúcej ekonomiky, ktorá sa stále spamätáva z pandémie COVID-19 a je konfrontovaná so slabým globálnym dopytom po exporte, pretrvávajúcim zvyšovaním ciel v USA, zmenšujúcou sa pracovnou silou a stárnutím populácie.

Funkciu preberá v čase oslabujúcej sa autority premiéra a Štátnej rady, čínskeho kabinetu, keďže Si Ťin-pching presúva stále viac právomocí na orgány patriace priamo pod vládnucu Komunistickú stranu.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Li Čchiang