Irán zrejme kúpi od Rusov stíhačky Su-35

Irán dosiahol dohodu s Ruskom o nákupe stíhačiek Suchoj Su-35, oznámili v sobotu iránske štátne médiá. Informujú o tom agentúry AFP a Reuters.

11.03.2023 18:19
debata (17)

Vo vyhlásení, ktoré Irán adresoval Organizácii Spojených národov, sa uvádza, že Teherán začal oslovovať krajiny s cieľom kúpiť stíhačky, aby tak doplnil svoju flotilu.

VIDEO: Ruské stíhačky Su-35.

Video

„Rusko oznámilo, že je pripravené ich predať… Stíhačky Suchoj Su-35 sú po technickej stránke akceptovateľné a Irán uzavrel dohodu o ich kúpe,“ citujú iránske média vyjadrenie misie Iránu pri OSN.

V správe iránskej televízie IRIB sa neuvádza, či Rusko dohodu potvrdilo, pričom neboli zverejnené ani bližšie informácie o dohode.

zdušné sily Iránu, postihnutého medzinárodnými sankciami, majú starnúcu leteckú flotilu a majú preto ťažkosti so zháňaním náhradných dielov. Iránska letecká flotila sa v súčasnosti skladá prevažne z ruských stíhačiek MiG a Suchoj pochádzajúcich ešte z čias Sovietskeho zväzu. Obsahuje aj niekoľko amerických stíhačiek F-4 a F-5, ktoré Irán nadobudol ešte pred iránskou revolúciou v roku 1979.

Nákupom ruských stíhačiek sa pritom ešte viac prehĺbi obranná spolupráca Teheránu a Moskvy. Ich vzťahy sa v priebehu uplynulého roka posilnili aj napriek vojenskej invázii Ruska na Ukrajinu. Pred spoluprácou Ruska a Iránu pritom varujú napríklad Spojené štáty.

Ukrajina totiž obviňuje Irán z toho, že Rusku dodáva kamikadze drony Šáhid-136. Teherán priznal, že Rusku poslal tieto drony, no trvá na tom, že tak spravil ešte pred inváziou. Moskva odmieta, že by tieto drony pri útokoch na Ukrajine používala, a to napriek tomu, že ich niekoľko už bolo zostrelených.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Irán #Su-35
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy