Celá krajina držala minútu ticha o 14:46 (04:46 SEČ), teda v rovnakom čase, keď sa pred rokmi zachvela pôda zemetrasením o sile deväť stupňov, píšu zahraničné agentúry.
Vtedy pred 12 rokmi zemetrasenie s magnitúdou 9,0 (štvrté najsilnejšie v zaznamenávanej histórii) zdevastovalo severovýchod Japonska. Podmorské otrasy vyvolali vlnu cunami, ktorá si vyžiadala približne 18 500 mŕtvych alebo nezvestných a obrovské materiálne škody. Voda tiež zaplavila chladiace systémy v elektrárni Fukušima, čo viedlo k najhoršej jadrovej katastrofe od Černobyľu.
Premiér Fumio Kišida sa v sobotu zúčastnil na spomienkovej akcii, ktorú organizovala prefektúra vo Fukušime. Kišida tam sľúbil, že jeho vláda bude naďalej robiť všetko pre obnovu regiónu, píše agentúra Kjódó.
V základnej škole v meste Sendai, metropole prefektúry Mijagi severne od Fukušimy, ľudia vypustili stovky farebných balónikov ako symbol blízkych, o ktoré pri katastrofe prišli. V parku v centre Tokia sa dnes zišli desiatky ľudí, ku ktorým sa pripojili aktivisti bojujúci proti jadrovej energetike, uviedla agentúra AP. Ľudia sa tiež spoločne modlili pri pamätníku obetiam na pobreží, píše server japannews.
Zemetrasenie nasledované cunami spôsobilo v marci 2011 vo Fukušime najväčšiu nukleárnu katastrofu od havárie ukrajinskej jadrovej elektrárne v Černobyle v roku 1986. Po nešťastí, ktoré bolo sprevádzané rozsiahlym únikom radiácie, bola zastavená prevádzka všetkých japonských jadrových elektrární kvôli bezpečnostným previerkam. Únik radiácie vo Fukušime si vyžiadal evakuáciu asi 160 000 osôb. Jednotlivé oblasti sa s odstupom času postupne otvárajú.