Srbský prezident neuzná Kosovo 'ani de facto, ani de jure'. Chce vytvoriť ľudové hnutie

Srbský prezident Aleksandar Vučič chce vytvoriť "ľudové hnutie za štát" vzhľadom na tlak Západu na normalizáciu vzťahov Srbska so susedným Kosovom. Vučič to vyhlásil v sobotu na mítingu v juhosrbskom meste Vranje, informuje tlačová agentúra DPA.

11.03.2023 22:21
Aleksandar Vučič Foto: ,
Srbský prezident Aleksandar Vučič
debata (24)

Prezident pred početnými aktivistami vyzval ľudí, aby sa pridali k jeho novému „nestraníckemu“ hnutiu, ktoré má byť založené začiatkom júna. Cieľom tohto hnutia je „múdra, rozvážna a zodpovedná politika“, povedal Vučič.

Pokiaľ ide o Kosovo, Srbsko očakáva „mnoho ťažkých situácií“, povedal Vučič deň predtým v srbskej televízii ako zdôvodnenie tohto kroku, ktorým chce konkrétne osloviť ľudí mimo strán.

Hlava štátu zopakovala, že neuzná nezávislosť Kosova „ani de facto, ani de jure“. To je v rozpore s plánom normalizácie vzťahov, ktorý EÚ vlani na jeseň navrhla obom krajinám.

Tento plán okrem iného predpokladá, že Srbsko už nebude brániť členstvu Kosova v medzinárodných organizáciách, ako je OSN. Priština by mala zasa umožniť kosovským komunitám s väčšinovým srbským etnikom vytvoriť vlastné združenie.

Ďalší pokus o sprostredkovanie dialógu zo strany EÚ je naplánovaný na 18. marca v Ochride v Severnom Macedónsku na stretnutí Vučiča s kosovským premiérom Albinom Kurtim.

Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008. Túto skutočnosť uznali takmer všetky štáty Európskej únie, Slovensko však nie. Srbsko aj Kosovo sa usilujú o vstup do EÚ.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #Kosovo #Aleksandar Vučič