USA a Južná Kórea začali najväčšie spoločné vojenské cvičenia za posledné roky

Spojené štáty a Kórea podľa agentúry AP začali v pondelok najväčšie spoločné vojenské cvičenie za posledné roky. Trvať bude 11 dní. Tvrdo ho už dopredu kritizovala Severná Kórea, ktorá hovorí o prípravách na vojnu a v nedeľu odpálila z ponorky dve strely s plochou dráhou letu.

13.03.2023 06:26
Južná Kórea USA vojenské cvičenia Foto:
Na snímke zverejnenej juhokórejským ministerstvom obrany americký bombardér B-52H (vzadu) letí vo formácii s juhokórejskou stíhačkou F-15K počas spoločného vojenského leteckého cvičenia nad západným pobrežím Kórejského polostrova 6. marca 2023.
debata (7)

Súčasťou cvičení, ktoré potrvajú do 23. marca, je počítačová simulácia Freedom Schield 23 a viacero spoločných cvičení v teréne pod názvom Warrior Shield FTX, píše AP.

USA a Južná Kórea pred časom uviedli, že počítačová simulácia má posilniť obranné a reakčné spôsobilosti týchto spojencov v spojitosti s narastajúcimi jadrovými hrozbami zo strany Severnej Kórey a ďalších zmien v bezpečnostnom prostredí.

Spojené štáty tiež vo vyhlásení oznámili, že manévre majú ešte viac posilniť spoluprácu týchto dvoch krajín vo vzduchu, na súši, na mori, vo vesmíre, v oblasti kybernetickej bezpečnosti, či špeciálnych operácií.

Severná Kórea v nedeľu otestovala dve strely z plochou dráhou letu, ktoré boli odpálené z ponorky. Tieto testy podľa severokórejských štátnych médií potvrdzujú odhodlanie KĽDR reagovať silou na stupňujúce sa vojenské manévre USA a Južnej Kórey

7 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Južná Kórea #vojenské cvičenia