Juhokórejská armáda uviedla, že sa odpal uskutočnil o 7.10 h miestneho času (23.10 h v stredu SEČ) zo severokórejskej metropoly Pchjongjangu. Japonská armáda oznámila, že raketa bola vo vzduchu asi 70 minút, počas ktorých vystúpila do výšky 6000 kilometrov a uletela približne 1000 kilometrov, kým dopadla do mora asi 200 kilometrov západne od malého ostrova Ošima na severe Japonska. Nie sú hlásené žiadne škody, ktoré by spôsobila.
Podľa vojenského činiteľa Južnej Kórey, na ktorého sa odvoláva agentúra AP, sa testované zariadenie podobalo na medzikontinentálnu balistickú raketu Hwasong-17, ktorú Pchjongjang odpálil už vlani v novembri. Ak by ju KĽDR neodpálila tak strmo nahor, ale po normálnej trajektórii, mohla by uletieť vyše 15 000 kilometrov a zasiahnuť aj pevninské Spojené štáty.
Čítajte viac Juhokórejský prezident pricestoval na návštevu JaponskaJuhokórejský prezident Jun v reakcii na test vyhlásil, že KĽDR za bezohľadné provokácie zaplatí. Raketové testy sú v rozpore s rezolúciami OSN, uviedol tiež, a vyzval na bližšiu obrannú spoluprácu s USA a Japonskom. Tokio odpálenie rakety odsúdilo ako „barbarský čin“, ktorý je ďalšou provokáciou celého medzinárodného spoločenstva. Podľa Washingtonu test zbytočne zvyšuje napätie a mohol by destabilizovať bezpečnostnú situáciu v regióne.
Do dnešného dňa posledný test medzikontinentálnej balistickej rakety KĽDR uskutočnila 18. februára. Za posledné dni ale odpálila niekoľko iných rakiet, zrejme v reakcii na rozsiahle vojenské cvičenie Spojených štátov a Južnej Kórey, ktoré sa začalo v noci na pondelok a bude trvať do 23. marca.
Čítajte viac Severná Kórea odpálila ďalšie dve balistické raketyPchjongjang cvičenie už dopredu kritizoval. Severokórejský vodca Kim Čong-un tento mesiac nariadil armáde, aby zintenzívnila cvičenie na „skutočnú vojnu“.
Jun dnes zase naopak svojim silám prikázal, aby dôsledne trénovali s USA a udržiavali pripravenosť proti hrozbám z KĽDR.
Vlani KĽDR odpálila rekordný počet viac ako 70 rakiet, vrátane medzikontinentálnych balistických striel schopných dosiahnuť americkú pevninu. Americkí a juhokórejskí predstavitelia aj preto varovali, že sa komunistická krajina môže pripravovať na prvý jadrový test od roku 2017.
Čítajte viac USA a Južná Kórea začali najväčšie spoločné vojenské cvičenia za posledné roky