Putin pricestoval na Krym na výročie anexie

Ruský prezident Vladimir Putin pricestoval v sobotu na Krymský polostrov pri príležitosti deviateho výročia jeho anexie od Ukrajiny, uviedla ruská štátna televízia. TASR informuje na základe správy agentúry AFP a stanice Sky News.

18.03.2023 15:31
Krym,  Putin, Razvožajev, Ševkunov Foto:
Ruský prezident Vladimir Putin (uprostred), sevastopolský gubernátor Michail Razvožajev (vľavo) a metropolita Tichon Ševkunov počas návštevy umeleckej školy v čiernomorskom prístavnom meste Sevastopol na Kryme 18. marca 2023.
debata (28)

Počas prekvapivej návštevy v čiernomorskom prístavnom meste Sevastopol na Kryme Putin v spoločnosti tamojšieho gubernátora Michaila Razvožajeva navštívil umeleckú školu, vyplýva z vysielania televízie.

Krymský polostrov bol Moskvou anektovaný v roku 2014 a vo svete sa tento krok zväčša považuje za nelegitímny, pripomína stanica Sky News.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opätovne zdôrazňuje, že jeho cieľom je znovu získať celé územie Ukrajiny dobyté Ruskom od roku 2014, čo sa vzťahuje aj na Krym. Putin však napriek tomu nepreukázal žiadny úmysel vzdať sa ho; naopak, zdôraznil význam udržania Krymu, uvádza stanica.

Anexia Krymu vyvolala najvážnejšiu krízu medzi Ruskom a Západom od skončenia studenej vojny, ako aj zvýšenie napätia medzi Moskvou a vládou v Kyjeve. Kríza sa následne rozšírila aj na východ Ukrajiny, kde od roku 2014 prebiehali boje medzi Moskvou podporovanými separatistami a vládnymi jednotkami.

Sevastopol, vojna, Ukrajina Čítajte viac Rusov sa pýtali na anexiu Krymu. Väčšina tvrdí, že sú na to hrdí
28 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #Krym