Fínsky prezident pripustil možnosť, že jeho krajina vstúpi do NATO skôr ako Švédsko

Fínsky prezident Sauli Niinistö bránil rozhodnutie Fínska pokračovať v procese vstupu do NATO aj bez svojho suseda Švédska. Odôvodnil to tak, že odmietnuť ratifikáciu svojej kandidatúry Tureckom by bolo problematické a "dosť šialené". V nedeľu o tom informovala tlačová agentúra DPA.

19.03.2023 19:31
Niinistö  Fínsko Erdogan Foto: ,
Fínsky prezident Sauli Niinistö (vľavo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na tlačovej konferencii v Ankare 17. marca 2023.
debata (1)

„Mali by sme odmietnuť ratifikáciu Tureckom? To znie dosť šialene,“ povedal fínsky prezident Niinistö pre švédsku verejnoprávnu televíziu SVT v interview, ktoré bolo odvysielané v sobotu večer. „Bola by to veľmi problematická situácia, keby sme Ankare povedali nie,“ dodal.

Výroky fínskeho prezidenta nasledovali po tom, ako turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok 17. marca oznámil, že jeho vláda začne s ratifikačným procesom týkajúcim sa Fínska.

Hoci Niinistö vždy zdôrazňoval, že Fínsko pôjde „ruka v ruke“ so Švédskom, pokiaľ to bude záležať na nich, ale ratifikácia nakoniec závisí od Turecka a Maďarska. Tieto dva členské štáty Severoatlantickej aliancie (NATO) ešte stále neschválili žiadosti oboch severských krajín o vstup, zosumarizoval okolnosti Niinistö.

Turkey Hungary Čítajte viac Turci otvoria Fínom NATO. Budú Maďari poslední?

Obe škandinávske krajiny po desaťročiach neutrality požiadali o vstup do transatlantickej obrannej aliancie vlani v máji, po plnohodnotnej invázii Ruska na Ukrajinu. Dali jasne najavo, že si želajú vstúpiť do NATO spoločne.

Turecko stále blokuje vstup Švédska z toho dôvodu, že Švédsko odmieta vydať 120 ľudí, ktorých Ankara pokladá za teroristov. Maďarsko zasa ešte neratifikovalo žiadosť Fínska a toto rozhodnutie sa očakáva 27. marca.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Fínsko #Švédsko #vstup do NATO