Dôchodková reforma, ktorá má zvýšiť vek odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov, vyvolala v krajine niekoľko vĺn masových protestov. V pondelok bude schválená v prípade, ak poslanci dolnej komory francúzskeho parlamentu nevyslovia vláde nedôveru.
Čítajte viac Vo Francúzsku pokračujú protesty proti dôchodkovej reformeFrancúzska premiérka Élizabeth Bornová totiž vo štvrtok aktivovala článok 49.3 francúzskej ústavy, ktorý vláde umožňuje schváliť niektoré zákony bez hlasovania v dolnej komore parlamentu.
Macron si želá, aby po mesiacoch politických a spoločenských diskusií mohol predmetný zákon „dôjsť až na koniec svojej demokratickej cesty“, píše sa vo vyhlásení zaslanom agentúre AFP.
Ešte v stredu dosiahli členovia výboru zloženého zo siedmich poslancov a siedmich senátorov kompromisný návrh dôchodkovej reformy. V tejto podobe ju schválil vo štvrtok predpoludním Senát, horná komora parlamentu, súhlas dolnej komory však bol neistý.
Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podali v piatok opoziční poslanci z centristického poslaneckého klubu Liot s podporou širokej ľavicovej koalície NUPES a následne aj francúzska krajine pravicová strana Národné združenie (NR).
Proti dôchodkovej reforme sa cez víkend konali ďalšie prevažne nenásilné protesty v rôznych mestách vrátane Paríža, Nantes a Marseille.