Záplavy zasiahli tretiu Pakistanu. Bez pitnej vody sú stále milióny ľudí

Detský fond OSN (UNICEF) upozornil na situáciu v Pakistane, kde po ničivých záplavách z vlaňajšieho leta stále žije bez prístupu k bezpečnej pitnej vode desať miliónov ľudí vrátane detí, píše agentúra AP.

21.03.2023 13:20
pakistan, voda Foto: ,
Ľudia dostávajú pitnú vodu v slumovej oblasti v Karáčí v Pakistane v utorok 21. marca 2023. Svetový deň vody 22. marca poukazuje na dôležitosť pitnej vody a na udržateľné hospodárenie s týmto životne dôležitým zdrojom.
debata (1)

Rozsiahle povodne postihli od júna do októbra 2022 zhruba tretinu pakistanského územia a asi 33 miliónov ľudí. Vyžiadali si 1739 obetí a spôsobili obrovské materiálne škody, odhadom za vyše 30 miliárd dolárov.

UNICEF-u sa doteraz podarilo pre Pakistan získať menej ako polovicu z potrebných 173,5 milióna dolárov. Pred záplavami sa voda len z 36 percent pakistanskej vodovodnej siete považovala za bezpečnú pre spotrebu.

Povodne poškodili v postihnutých oblastiach väčšinu vodovodných systémov a viac ako 5,4 milióna ľudí vrátane 2,5 milióna detí má teraz iba kontaminovanú vodu z povrchových zdrojov a studní, uviedol UNICEF.

„Vyhovujúca pitná voda nie je výsadou, je to základné ľudské právo,“ povedal Abdullah Fadil, zástupca UNICEF-u v Pakistane. „Avšak každý deň milióny dievčat a chlapcov v Pakistane zvádzajú prehratý boj voči chorobám prenášaným vodou a následnej podvýžive,“ dodal.

Na januárovej medzinárodnej konferencii v Ženeve desiatky krajín a medzinárodných inštitúcií prisľúbili vyše deväť miliárd dolárov na obnovu Pakistanu. Väčšina prísľubov však bola vo forme pôžičiek a projekty sú stále v štádiu plánovania, píše AFP.

Guterres Čítajte viac Šéf OSN naliehavo vyzval svetových lídrov: Neutopte svet
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Pakistan #záplavy #Unicef
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy