Rasizmus, sexizmus, homofóbia. To je realita londýnskej polície

V londýnskej Metropolitnej polícii (MPS), najväčšom policajnom zbore v Británii, je hlboko zakorenená homofóbia a predátorské správanie. Tamojší policajti, ktorí sú príslušníkmi menšín, sú vystavení šikane. Vypláva to z nezávislej správy, informuje agentúra AFP.

21.03.2023 15:14
debata (1)

Správu zostavila členka hornej komory britského parlamentu Louise Caseyová. Objednala si ju v roku 2021 vtedajšia šéfka MPS Cressida Dicková po vražde Londýnčanky Sarah Everardovej, ktorú znásilnil a zabil príslušník MPS Wayne Couzens, uvádza agentúra Reuters.

Caseyová zistila, že v londýnskom policajnom zbore vládne kultúra homofóbie a policajtky či iné zamestnankyne často čelia sexizmu a mizogýnii. „Je tam inštitucionálny rasizmus, sexizmus a homofóbia, a to vnútri organizácie z hľadiska zaobchádzania s policajtmi a zamestnancami a mimo organizácie z hľadisko dozeranie na komunity,“ uvádza Caseyová v správe.

Veľká Británia / V.B. / Big Ben / Čítajte viac Dvoch 16-ročných chlapcov dobodali na dvoch miestach v Londýne v rovnakom čase

MPS podľa nej dostatočne neochraňuje svoje ženské zamestnankyne alebo predstaviteľky verejnosti pred príslušníkmi páchajúcimi domáce násilie alebo tými, ktorí zneužívajú svoje postavenie na sexuálne účely.

Šéf je znepokojený

„Tým, ktorí sa na to sťažujú, sa opakovane neverí alebo nedostanú podporu. Zaobchádzajú s nimi zle, alebo (tieto osoby) čelia protichodným tvrdeniam tých, ktorých obvinili,“ uvádza v správe. Tento nedostatok opatrnosti tak spôsobil, že predátorské a neakceptovateľné správanie mohlo „prekvitať“.

Caseyová okrem toho v správe poukázala aj na rasizmus a ignorovanie diskriminácie v MPS.

Šéf MPS Mark Rowley, ktorý vlani v apríli vo funkcii po sérii škandálov nahradil Dickovú, správu označil za veľmi znepokojujúcu. Uviedol, že polícia sklamala Londýnčanov a vyjadril ľútosť.

Podľa britského premiéra Rishiho Sunaka je to, čo sa deje v MPS, šokujúce a neprijateľné. „Je potrebná zmena kultúry a vedenia,“ povedal.

Ministerka vnútra Suella Bravermanová na správu Caseyovej reagovala prejavom v Dolnej snemovni. Uviedla, že „si váži policajtov, ktorí stavajú bezpečie ľudí pred svoje vlastné“. „Som na ich strane. Je ale dôležité, aby uniformu nenosili tí, ktorí ju nosiť nemajú,“ povedala ministerka.

Jej vyhlásenie sa stretlo s kritikou labouristickej tieňovej ministerky vnútra Yvette Cooperovej. Podľa nej nemá Bravermanová žiadny plán, ako veci zmeniť. „Len hovorí, že sa niečo zmeniť musí. Vyzývam ju, aby sľúbila, že do policajných zborov sa už nedostanú ľudia v minulosti usvedčení z domáceho alebo sexuálneho násilia,“ uviedla Cooperová. Na túto výzvu ministerka Bravermanová nereagovala.

Závery vyšetrovania dnes vyšli viac ako 20 rokov po tom, čo vyšetrovanie vraždy černošského teenagera Stephena Lawrence v roku 1999 odhalilo inštitucionálny rasizmus v tomto policajnom zbore, pripomenula agentúra Reuters.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Londýn #Veľká Británia #polícia #rasizmus #sexizmus