Zatiahne Rusko Čínu do vojny? Podľa NATO požiadal Putin Peking o smrtiace zbrane

Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) zaznamenala „nejaké náznaky“, že Rusko pravdepodobne požiadalo Čínu o smrtiacu pomoc na podporu jeho vojny na Ukrajine. V utorok to povedal generálny tajomník aliancie, informuje spravodajský portál CNN.

21.03.2023 15:57
stoltenberg Foto: ,
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas slávnostného otvorenia výročnej správy za rok 2022 v sídle NATO v Bruseli, utorok 21. marca 2023.
debata (284)

„Nevideli sme žiadny dôkaz o tom, že by Čína Rusku dodávala smrtiace zbrane, no zaznamenali sme nejaké náznaky, že taká bola požiadavka Ruska, a že je to otázka, o ktorej v Pekingu uvažujú čínske úrady,“ povedal Jens Stoltenberg novinárom počas tlačovej konferencie v Bruseli a varoval, že Čína by nemala Rusku poskytnúť smrtiacu pomoc, pretože by to predstavovalo podporu ilegálnej vojny.

VIDEO: Má Slovensko ďalšiu vojenskú techniku pre Ukrajinu?
Video

Vyjadrenie šéfa NATO prišlo v čase, keď je čínsky prezident Si Ťin-pching na stretnutí s ruským vodcom Vladimirom Putinom v Moskve. Peking sa pritom od začiatku ruskej vojny pokúšal štylizovať ako nezaujatý. Zároveň však opakuje kremeľské naratívy o tom, že konflikt vyvolalo NATO, odmieta útok označiť za inváziu a podporuje Moskvu i finančne zvyšovaním nákupov palív z Ruska.

Rusko Čína prezident návšteva Čítajte viac Si prišiel k Putinovi. Ako veľký brat

Siho trojdňová návšteva Moskvy podľa Stoltenberga naznačuje rozvoj užších väzieb medzi Čínou a Ruskom. „Vidíme, ako sa Čína a Rusko zbližujú vo vojenskej oblasti – spoločné cvičenia, spoločné hliadky, námorné a letecké hliadky, v ekonomickej oblasti a tiež v politickej a diplomatickej oblasti,“ skonštatoval Stoltenberg s tým, že stretnutie v Moskve je súčasťou tohto vzorca.

284 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Rusko #NATO #vojna na Ukrajine