Slovensko vypočúvali v Bruseli o stave právneho štátu, kritika podľa Stančika nezaznela

Päť členských krajín EÚ vrátane Slovenska podstúpilo v utorok v Bruseli vypočúvanie v rámci každoročného dialógu o právnom štáte.

21.03.2023 19:16
Andrej Stančík Foto:
Andrej Stančík
debata (4)

K situácii na Slovensku neodzneli žiadne výhrady, uviedol po skončení zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Andrej Stančík. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli.

Stančík potvrdil, že išlo o procedúru, ktorú podstupujú všetky členské krajiny eurobloku. V utorok sa po Slovensku skúmaniu o stave právneho štátu zo strany Európskej komisie a švédskeho predsedníctva v Rade EÚ podrobili aj predstavitelia Belgicka, Bulharska, Českej republiky a Fínska. Otázky vypočúvanej krajine mohli klásť všetky ostatné členské štáty EÚ.

Eurokomisia každý rok vydáva správy o stave správneho štátu aj s odporúčaniami na zlepšenie situácie v konkrétnych oblastiach.

Stančík spresnil, že Slovensko vníma dodržiavanie princípov právneho štátu ako jednu zo základných hodnôt EÚ, a preto „zodpovedne a transparentne“ pristúpilo aj k utorňajšiemu prvému kolu vypočúvaní. Pre niektoré z uvedených krajín to už bolo druhé kolo otázok.

Podľa jeho slov sa ostatné krajiny pýtali slovenskej delegácie najmä na paragraf 363, ktorý využíva generálna prokuratúra SR, na reformu súdnictva a nezávislosť médií a justície.

„Pozitívne hodnotia reformy v oblasti súdnictva a posun v boji proti korupcii. Zdôraznili sme, že sme sa posunuli v rebríčkoch, či už v boji proti korupcii alebo indexe slobody novinárov, kde sme sa posunuli o deväť priečok a momentálne sme 27. krajina na svete,“ opísal situáciu Stančík.

Na otázky týkajúce sa paragrafu 363 podľa vlastných slov odpovedal, že ide o spolitizovanú tému na Slovensku a akékoľvek zmeny či úpravy sú vecou budúcej vlády po predčasných parlamentných voľbách.

„Je to štandardná procedúra, s nami neboli žiadne problémy v tomto ohľade. Tým, že Európska komisia nemá žiadne problémy s nami, tak nám nehrozí nič ako v prípade Poľska či Maďarska. A nebola tam ani žiadna kritika od ostatných členských štátov, skôr nejaké odporúčania,“ uviedol v závere rozhovoru.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #právny štát