Peking po celý čas koronavírusovej krízy odmietal užívanie západných vakcín, čo okrem iného odôvodňoval podporou vlastného výskumu.
Doteraz používané čínske vakcíny sú podľa čínskej lekárskej obce síce bezpečné, ale podľa niektorých názorov majú nižšiu účinnosť ako zahraničné očkovanie.
Schválenie dlho očakávanej čínskej mRNA vakcíny však prichádza v čase, keď už v krajine výrazne klesol počet infekcií koronavírusom.

Peking v reakcii na demonštrácie občanov, nespokojných s dlhými uzáverami a opakovaným masovým testovaním, v decembri ukončil politiku nulového covidu, čo viedlo k rýchlemu šíreniu nákazy. Hlavná covidová vlna ale už skončila, takže podľa agentúry Reuters teraz nemožno očakávať, že by bol po novej vakcíne veľký dopyt. Očkovanie však môže pre Čínu znamenať výhodu pri zvládaní prípadného ďalšieho prepuknutia epidémie a môže byť základom pre vývoj podobných vakcín proti novým variantom koronaviru.
Firma CSPC uviedla, že jej novo vyvinutá vakcína založená na technológii mRNA je účinná proti hlavným podtypom koronavírusovej varianty omikrón. Štúdia zahŕňajúca 4000 účastníkov, vykonaná v období od 10. decembra do 18. januára, preukázala účinnosť 85,3 percenta po aplikácii posilňujúcej dávky.