Spojené štáty to znovu popreli a uviedli, že torpédoborec USS Milius len uplatnil právo slobodnej plavby a oblasť následne opustil „po svojej vlastnej osi“. Informuje o tom dnes agentúra Reuters.
„Dôrazne žiadame Spojené štáty, aby okamžite prestali s takými provokáciami, inak ponesú vážne následky nepredvídaných incidentov,“ uviedlo čínske ministerstvo obrany. „Nezákonné a rozsiahle námorné nároky (Číny) v Juhočínskom mori predstavujú vážnu hrozbu pre slobodnú plavbu,“ kontrovalo americké námorníctvo.
Naďalej budú lietať a plávať
Do prakticky rovnakého sporu sa obe mocnosti dostali vo štvrtok, keď Peking uviedol, že USS Milius nezákonne vnikol do čínskych teritoriálnych vôd, čím „narušil mier a stabilitu rušnej vodnej cesty“. Washington reagoval slovami o rutinnej operácii v Juhočínskom mori a o tom, že Spojené štáty budú naďalej lietať, plávať a pôsobiť všade tam, kde to medzinárodné právo umožňuje.

Juhočínske more je jedným zo sporných bodov vo vzťahoch medzi USA a Čínou. Washington viní Peking, že jeho územné nároky v týchto vodách sú nezákonné. Lode amerického námorníctva tak v posledných rokoch Juhočínskym morom preplávajú čoraz častejšie, aby sa Washington proti nárokom Pekingu vymedzil. Strategickou lodnou trasou preplávajú lode, ktoré za rok prepravia tovar za bilióny dolárov, uviedla stanica Al-Džazíra.
Čína si podľa Reuters v oblasti nárokuje rozsiahle časti mora, ktoré zasahujú do výlučných ekonomických zón ďalších krajín vrátane Filipín. Konkrétne Paracelské ostrovy si nárokujú popri Číne aj Taiwan a Vietnam, ktorý s Čínou o kontrolu nad ostrovmi zviedol krátku námornú bitku začiatkom roku 1974. Tá skončila víťazstvom Číny.