Za článok o KGB dostal novinár v Bielorusku tri roky väzenia

Bieloruský súd dnes uložil trojročný trest väzenia novinárovi Henadzi Mažejkovi, ktorý sa podľa úradov previnil urážkou bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka a podnecovaním nepokojov. Informovali o tom bieloruské médiá. Mažejka v roku 2021 zverejnil článok o prestrelke, do ktorej bola zapojená bieloruská tajná služba KGB. O niekoľko dní od vydania bol zadržaný.

23.03.2023 16:01
Alexander Lukašenko Foto: ,
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko.
debata (3)

Mažejka podľa rozsudku „prejavil nemorálny záujem o extrémistické aktivity, ktoré podporoval, a robil na základe politickej a ideologickej nenávisti“. O Lukašenkovi sa podľa vyšetrovateľov vyjadroval „negatívne, neslušne a neprijateľne“. Novinár na súde uviedol, že je nevinný a odmietol, že by bol podporovateľom bieloruskej opozície. To potvrdili aj predvolaní svedkovia, napísal server Naša Niva.

Sviatlana Cichanovská Čítajte aj Cichanovská: Bielorusi sa do vojny na strane Ruska zapojiť nechcú

Minský korešpondent najpopulárnejšieho a prokremeľského ruského denníka Komsomolskaja pravda Mažejka v roku 2021 napísal článok o IT pracovníkovi a priaznivcovi opozície, ktorý zahynul v Minsku pri prestrelke s bieloruskou KGB. Novinár zastreleného muža vykreslil na základe výpovedí jeho známych v priaznivom svetle, čo mu podľa agentúry AFP vynieslo viacero obvinení. Podľa bieloruskej polície bol Mažejka zatknutý po tom, čo utiekol do Ruska, ktoré ho však vydalo späť Minsku.

GLOBSEC cichanovská Čítajte aj Líderku bieloruskej opozície Cichanovskú odsúdili na 15 rokov väzenia

Lukašenko v Bielorusku vládne pevnou rukou od roku 1994. Veľké protesty v krajine vyvolali prezidentské voľby v roku 2020, v ktorých sa Lukašenko vyhlásil za víťaza. Opozícia a Západ považujú hlasovanie za sfalšované a Lukašenkovu legitimitu neuznávajú. Protesty bieloruský režim tvrdo potlačil a zakročil aj proti nezávislým médiám a novinárom.

Minulý týždeň uložil súd v Bielorusku 12-ročný trest väzenia šéfredaktorke informačného serveru Tut.by a generálnej riaditeľke spoločnosti, ktorá portál prevádzkovala.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Alexander Lukašenko #politický väzeň #bieloruská KGB #Lukašenkov režim
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy